Muzeum má připomenout i současnost firmy. Vedle piana Petrof z roku 1885 tak v muzeu stojí současný model piana, které designem zapadá do moderních interiérů. Prostory muzea chce firma vyžívat i ke koncertům, přednáškám či obchodním jednáním a prezentaci.

Pět generací
Firma Petrof ročně prodává na patnáct set pianin a klavírů zhruba do šedesáti zemí celého světa. Její roční tržby se pohybují kolem dvou set dvaceti milionů korun a ve firmě pracují více než dvě stovky zaměstnanců. Většinovou majitelkou firmy je Zuzana Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů.

Historické skvosty

„Z historických nástrojů je raritou například klavír Josef Petrof, který v roce 1882 vyrobil bratr zakladatele firmy Josef," řekl k vystavovaným exponátům ředitel vývoje Petrofu Ivan Vaculík.

Mezi zajímavé exponáty patří i pianola z roku 1929, což je pianino na elektromotor hrající samo pomocí pneumatické mechaniky. Návštěvníky zaujme i kolekce několika harmonií, což je mnohohlasný vzduchový nástroj podobný varhanám. Jeho zvuk způsobují vzduchové sloupce, které narážejí na průrazné kovové jazýčky, které však nejsou v píšťalách jako u varhan, ale jsou upevněny na kovových rámečcích. Harmonium je doplněno dvěma měchy, které se ovládají nohama.

Z výstavy do výroby

Muzeum firma umístila do prostor bývalé dřevovýroby ve výrobním areálu v ulici Na Brně. Od začátku listopadu by mělo být muzeum otevřené v úterý a ve čtvrtek a jednou za dva týdny i v sobotu a v neděli. V ostatních termínech bude prohlídka možná na objednání. „Návštěvu muzea bude možné spojit i s prohlídkou výroby," řekla v této souvislosti ředitelka muzea Ivana Petrofová.Podle ní muzeum hodlá expozici dál rozšiřovat o další kusy týkající se historie továrny a rodiny Petrofů. V depozitářích firmy jsou i nástroje mnohem starší, než jsou ty nyní vystavené. Zatím ale čekají na renovaci. Některé z vystavovaných nástrojů firma Petrof koupila zpět od jejich majitelů a pečlivě je renovovala.