Hodláme zachránit společnost, proto propouštíme, říká vedení společnosti Petrof, ze které by mohlo odejít v prvním čtvrtletí letošního roku až polovina zaměstnanců.

Hromadné propouštění už firma nahlásila na úřadu práce. Z dosavadních 390 zaměstnanců by mělo brány podniku opustit 125 lidí.

Navíc další zaměstnanci již skončili ke konci loňského roku a někteří mají smlouvy jen na dobu určitou. Ty jim nemusí být prodlouženy.

„K tomuto kroku jsme přistoupili, abychom firmu udrželi. Už v posledním čtvrtletí loňského roku na nás dolehla celosvětová finanční krize. Zhoršila se platební morálka našich odběratelů a klesl i počet zakázek,“ vysvětlila hlavní důvody plánovaného propouštění jednatelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová–Petrofová.

V současné době klesá zájem spotřebitelů o věci bez nichž se bez problémů obejdou. Těmi jsou bezesporu i klavíry.

Většina výpovědí bude směřovat zaměstnancům z výroby. „Lidé z tohoto oboru jsou šikovní řemeslníci a za normální situace by neměli problém najít práci. Nyní se však počet volných míst snižuje,“ uvedl ředitel úřadu práce Martin Horák.

Jednatelka společnosti dodala, že situace se stále vyhodnocuje a jaký bude konečný počet propuštěných zaměstnanců zatím není jisté.

„Situaci nyní vyhodnocujeme. Máme však zkušenosti z doby restrukturalizace firmy v roce 2004, a proto počet nahlášených osob hromadného propouštění může být vyšší, než ve skutečnosti bude. To v této chvíli skutečně nevíme,“ objasnila Ceralová–Petrofová.

Výrobce hudebních nástrojů vyváží své produkty do 70 zemí světa. „Krize se projevila snad ve všech státech kromě Ruska. To je nyní naším největším odběratelem. Přesto oproti plánu, klesl počet zakázek na polovinu,“ doplnila jednatelka Petrofu.

Společnost má v záloze další tři podoby krizových scénářů, kdyby se situace stále zhoršovala. „Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet,“ říká Zuzana Ceralová–Petrofová.