Nelogické znění inzerátu, přitom vystihuje způsob, jak se město při prodeji pivovaru chová. Od června loňského roku se veřejný majetek snaží prodat dopředu vybranému zájemci. Alespoň v počátku, nabídku konkurence ignoruje. Metody radnice, které při prodeji používá, tak můžou poškodit i pověst samotného pivovaru.

Bez výběrového řízení

Když se radnice rozhodla, že výrobce piva Primátor prodá, nevyhlásila veřejnou soutěž. Hned na počátku tak zřejmě existoval záměr, prodat pivovar již vybranému zájemci. Tím byl Liberecký investiční fond (LIF), který tak nemusel soupeřit s konkurencí. Když prodej schválila i rada, zbývalo hlasování zastupitelů. Zásadní krok na cestě k prodeji, se měl ale stát jen pouhou formalitou. „Bylo nám řečeno, že vše je připravené. Stačí to jen schválit. Smlouvy byly nachystané k podpisu,“ popisuje tehdejší průběh rozhodování zastupitel za ČSSD Miroslav Brát. To, že si radnice už dopředu vybrala kupce, vyplývá z dokumentů, které má Deník k dipozici. Vloni 6. června, se totiž předseda představenstva pivovaru Holba Zdeněk Konečný obrátil na starostu Oldřicha Čtvrtečku s tím, že se z tisku dozvěděl o chystaném prodeji: „Jak si nepochybně vzpomínáte,“ píše starostovi Konečný, “v únoru roku 2002 zástupci naší společnosti jednali se zástupci Města Náchod o možném odprodeji akcií Pivovaru Náchod a.s., neboť naše společnost vyslovila vážně míněný zájem o odkoupení těchto akcií. V průběhu jednání jsme však byli seznámeni se skutečností, že Město Náchod nehodlá prodávat akcie Pivovaru Náchod a.s., a to ani v budoucnu. Současně byli zástupci naší společnosti ubezpečeni, že v případě změny tohoto postoje, bude naše společnost informována a případně vyzvána k předložení oficiální nabídky…“ V jiné části dopisu stojí: „Jsou-li pravdivé informace o změně oficiálního postoje Města Náchod ve věci prodeje akcií Pivovaru Náchod a.s., dovolte nám, abychom tímto vysloveně a opakovaně projevili vážný zájem o odkoupení akcií Pivovaru Náchod a.s. z vlastnictví Města Náchod.“

Dopis však zůstal „tajný“

Dopis, který byl adresován nejen starostovi, ale i radě a zastupitelům, zůstal ale „tajný“. Opozice tvrdí, že o jeho existenci neměla ani tušení. To, zda je to pravda, lze těžko ověřit. Jisté je jedno. Starosta na dopis odpověděl, ale způsob, jak to udělal, vyvolal řadu podezření. „Bohužel nabídka neobsahuje Váš návrh odkupní ceny,“ píše starosta v odpovědi. „Žádáme Vás proto o Vaše konkrétní vyjádření k nabídce odkupu akcií,“ píše starosta. Dopis však posílá 10. června, kdy zasedá i rada města, která schvaluje prodej pivovaru společnosti LIF. Na nabídku Holby ted, jak se zdá, vůbec nečeká, a nezajímá ho ani cena, na kterou se v dopise táže. Podezření, že existuje záměr prodat pivovar výhradně společnosti LIF a.s. tak výrazně sílí.

Hlasují jen o jedné nabídce

Zastupitelstvo, které zasedá až o dva týdny později, však informace o tom, co se děje v zákulisí, od radnice nedostane. Rada jen zastupitelům doporučí, aby pivovar společnosti LIF hlasováním schválili. O další nabídce nepadne ani slovo. V době jednání zastupitelstva přitom už starosta ví, že Holba má o koupi pivovaru zájem. Zastupitelé nakonecdoporučení rady odmítnou a prodej pivovaru smetou ze stolu. Nelíbí se jim, že by měli prosperující podnik prodávat. „Zastupitelstvo města ukládá starostovi města svolat pracovní tým složený ze zástupců všech politických stran zastoupených v zastupitelstvu města, který se bude zabývat budoucností Pivovaru Náchod a. s.,“ stojí v zápise z jednání zastupitelů z 23. června 2008.⋌.

Spory kolem pivovaru vyhrotily vztahy mezi zastupiteli a radnicí

To, že zastupitelé v červnu loňského roku odmítli návrh rady města prodat pivovar společnosti LIF a.s. bez výběrového řízení, vedlo ke zostření vztahů mezi oběma stranami. Začalo to na červnovém jednání zastupitelů, kde radnice chtěla zabránit, aby byly veřejně kritizovány její postupy. Vyrobila padělek rozhodnutí kontrolního výboru zastupitelstva, které chtělo veřejnou diskusi. „Krátce před jednáním jsem dostal e-mail s již schváleným rozhodnutím kontrolního výboru, ve kterém zastávám funkci předsedy,“ říká zastupitel Miroslav Brát. „Pod dokumentem byl můj podpis a na první pohled bylo vše v pořádku. Až při podrobnějším čtení jsem zjistil, že někdo ten zápis upravil. Šlo jen o dvě slova. Ty ale zásadně měnily význam textu, který by znamenal jednat za zavřenými dveřmi,“ dodal Brát. Zastupitel byl šokován tím, že si může někdo něco takového dovolit. K úpravě již podepsané zprávy se na zastupitelstvu přiznal vedoucí odboru majetku Ladislav Šimek. Podle Bráta byl ale pouhým „pošťákem“, z jehož e-mailu padělek přišel. „Jsem přesvědčen, že pokyn k jeho úpravě dal někdo jiný. Zpětně to ale nemůžu prokázat,“ míní zastupitel.

Jiný názor se v Náchodě trestá veřejnými útoky. Radnice to předvedla v lednu, když vydala tiskové prohlášení. V něm si vyřizuje účty se všemi, kterým se nelíbil průběh tendru na prodej pivovaru. Tiskové prohlášení, pod kterým chybí podpis, vyzývá kritiky, aby se omluvili. „Jsme v demokratické společnosti, kde mohu svobodně prezentovat své názory, aniž by musely být shodné s názory radnice,“ reagoval před časem zastupitel Karel Petránek (SNK-ED), který chování radnice při prodeji pivovaru kritizuje dlouhodobě.

Kritika opoziční ČSSD, SNK-ED i KSČM, kteří odmítli prodat pivovar prvnímu zájemci, přinesla dobrý výsledek. Zájem Holby, KBrewery, Russian Tradition i dalších, výrazně zvýšil tržní cenu podniku. „Z původních 135 se cena vyšplhala až na 185 miliónů. Ty Holba nabídla ve výběrovém řízení. Rozdíl v nabídce z léta 2008 a té dnešní je tedy 50 miliónů,“ zdůrazňuje Brát. „Problém je jen v tom, že Holba byla teď vyřazena z tendru a vítězem je LIF. I kdyby to tak zůstalo, městská pokladna nakonec vydělá o 15 miliónů víc,“ dodává zatupitel.

Zastupitelstvo města bude dnes znovu jednat o tom, kdo získá pivovar Náchod. Opět má rozhodnout, zda přejde do vlastnictví LIF. Znovu se opakuje scénář, kdy je LIF jen krok od šance pivovar získat. Znovu, jako v červnu loňského roku však existují pochybnosti, zda má být prodán právě jemu. Poprvé ho měl dostat bez řádné soutěže. Teď tendr vyhrál, avšak s nejnižší možnou cenou, tedy 150 milionů. Holba a.s., která nabídla o 35 milionů víc, byla vyřazena ze soutěže. Bránit se hodlá soudně.