Plodíme málo dětí, těm, které zplodíme, se nechce dělat rukama a důsledky máme tady. Hlavně strojírenským fabrikám scházejí zruční, samostatní a schopní pracovníci.
A dochází pomalu na slova „nenáviděných" expertů, podle kterých Česku nezbude, než ještě více otevřít svůj pracovní trh uchazečům ze zahraničí. Musíme to udělat, pokud chceme nadále udržet v dobré kondici českou ekonomiku a v důsledku i veřejné rozpočty, tedy bohatý stát.
„Bez přistěhovalců ze zahraničí se prostě neobejdeme. Vezměte si, že kalifornské Sillicon Valley je založeno jen na pracovnících ze zahraničí. Zabarikádovat se za drátěným plotem je prostě nesmysl," řekl včera kategoricky Kvido Štěpánek, šéf jablonecké firmy Isolit Bravo, jíž se už dnes zoufale nedostává domácích pracovníků.
V cizině už nyní hledá pracovníky řada firem, zatím převážně ze Slovenska nebo Ukrajiny. Výrobce košilovin Mileta z Hořic na Jičínsku, která má nyní asi 410 lidí, již v regionu zaměstnance, například elektrikáře, seřizovače či tkadleny, totiž hledá obtížně. „Lidé pro kvalifikované dělnické profese zde nejsou. Bohužel musíme hledat v cizině, aktuálně nabíráme 15 lidí z Ukrajiny," řekl pro ČTK generální ředitel Otakar Petráček. Pro příští rok Mileta podle něj bude potřebovat asi 30 lidí.
V Polsku chce zaměstnance nabírat textilka Veba Broumov, která se vzpamatovává z nedávné odbytové krize. Do dvou let by chtěla mít opět 1000 zaměstnanců.
Firma Atas elektromotory Náchod rozšířila provoz ve Velkém Poříčí o novou halu za 100 milionů korun. Zaměstnat by v ní chtěla 80 lidí, které ale shání jen velmi těžko. „Chtěli jsme to řešit pracovníky z Vietnamu, ale přes úřady to neprošlo," uvedl předseda představenstva Atasu Otto Daněk, který je i místopředsedou Asociace exportérů. Atas podle Daňka není jediným průmyslovým podnikem, který se potýká s nedostatkem lidí. „V českém průmyslu schází asi 150.000 pracovníků. Hrozí, že firmy kvůli tomu přijdou o zakázky," dodal.
To už se ostatně i děje. „Bez imigrace se neobejdeme. Zaměstnanci volají hlavně po kvalifikované síle a té je nedostatek. Někteří už kvůli nedostatku zaměstnanců musejí odmítat zakázky," přisvědčil ředitel pardubického Úřadu práce Petr Klimpl.