Přesto se mu tato sportovní disciplína stala osudovou - jeho profesí jsou totiž výškové práce. Ale víc mu už před šestnácti lety učarovaly bonsaje.
Tvrdí, že zelené sochařství, jak se tvarování bonsají říká, se stalo jeho velkým koníčkem. „Je to osud, člověk si koníčka nehledá. Určitá záliba ho zkrátka jednou potká a získá si ho. Tvarování bonsají je skutečně výtvarným uměním - zčásti malířstvím, kde se barev přidává, a také zeleným sochařstvím, kde se zase materiál stromkům ubírá, a tvarování bonsají je na světě,“ usmívá se. Vlastně tím vysvětlil zásady této disciplíny. Na soutěžích bonsajistů si totiž každý z účastníků vylosuje rostlinku a pak ji už upraví k obrazu svému. Hlavně ale rozhoduje fantazie.

Miloslav Ryba se stal vítězem loňského mistrovství ČR v tvarování bonsají a získal titul Talent roku, a tak bude Česko reprezentovat na mistrovství Evropy, které se 19. a 20. května koná v Belgii. „Připravoval jsem se v Bonsaj centru Jaroslava Pišla v Libčanech, které je největší u nás. Simuloval jsem podmínky mistrovství Evropy. Vybral jsem si stromeček a jeho korunce dával tvar podle vlastní fantazie,“ říká. Je mu jedno, jakou rostlinku si v Belgii vylosuje. I když by bral jalovec, nebo borovičku.

Na šampionátu Evropy ale nebude sám z Hradecka. Tvarování 30letého jalovce, který je čtyřicet centimetrů vysoký a má průměr koruny 90 centimetrů, bude demonstrovat Šárka Jásenská z Chlumu a asistovat jí bude Gabriela Pišlová z Libčan. Právě Šárka Jásenská loni na mistrovství Evropy bonsajistů v Polsku získala bronzovou medaili.