Mohou tomu napomoci i nově vyškolení členové místních akčních skupin (MAS), poradci či manažeři, kteří ukončili kurz pořádající agenturou Tima Liberec.
„Tuto metodu začal v České republice používat Oldřich Čepelka. Celý projekt byl financován z evropských sociálních fondů a z rozpočtu ČR. Projekt celkově vyšel na zhruba 2 600 000 korun. Kurzovné jsme nepožadovali,“ řekl Stanislav Jäger ze společnosti Tima.
Cílem kurzu „Profesionálové v MAS“ bylo připravit MAS na využívání finančních prostředků metodou Leader.
V Královéhradeckém kraji je nyní asi 14 takto vyškolených lidí. „Budeme–li předpokládat, že alespoň sedm z nich získá finanční prostředky ve výši 70 milionů, budou v těchto regionech moci realizovat projekty za téměř půl miliardy korun,“ dodal Jäger.
Metoda Leader je v ČR osvědčeným nástrojem rozvoje venkovských regionů. Je založena na místním poradenství, například neziskových organizací a obcí. Ti spolupracují intenzivněji a získají–li prostředky na realizaci vyhlásí příjem žádostí a zájemci se mohou přihlásit.
V České republice je v současnosti zhruba 150 MAS v různém stupni rozvinutosti. Pokrývají již asi čtyři pětiny území Královéhradeckého kraje a republiky.