Vzhledem k reformě zdravotnictví berou lidé v poslední době lékárny útokem. Nejčastěji přicházejí s recepty, aby ještě ušetřili na poplatcích.
Lékárna v Kostelci nad Orlicí větší nápor zákazníků zaznamenala.
 
„Očekáváme, že nejvíce lidí bude chodit před Vánocemi, jako každý rok. Pokud se vyskytne například infekce horních cest dýchacích, stoupne poptávka po sirupech, kapkách a lécích proti nachlazení,“ sdělila vedoucí lékárnice Jaroslava Brzobohatá.
 
Zatím mírně stoupá prodej vitamínů. Lidé myslí především na své děti, protože prodej dětských multivitamínů je rozhodně vyšší.
„Dospělí na sebe moc nemyslí. Pokud koupí balení vitamínů, je to pro starší lidi jako vánoční dárek. Navíc upřednostňují výrobky z reklam nebo cenově dostupnější medikamenty,“ uvedla Jaroslava Brzobohatá.
 
Ze zdravotnických pomůcek se nejčastěji prodávají výrobky na inkontinenci, obvazy nebo protiskluzové násady na hole. Některé lékárny nabízejí nyní levnější vakcíny proti chřipce, i když v tomto období zájem o ně není až tak obrovský.
 
„Vakcína stojí okolo 170 korun. Poptávka po ní začíná v říjnu a s koncem listopadu klesá,“ dodala Brzobohatá.
Zvýšený zájem o vitaminy C a B pocítila i pardubická lékárna.
 
„Prodávají se vánoční balení různých přípravků. Reklama je mocná, a tak lidé přicházejí s konkrétním požadavkem. Ceny těchto balení se před Vánocemi snižují, přesto kvalitově odpovídají,“ informovala vedoucí lékárnice Miroslava Neradová.
 
Léky si můžete pořídit také prostřednictvím internetu. Tuto službu již měsíc provozuje lékárna v Hlinsku.
„Objednávky přes internet lidé využívají, i když se jedná spíše o mladší generace. Na objednání není nutná žádná registrace, ovšem léky na předpis objednat nelze. Dodávky provádíme poštou, expresní službou nebo si je lidé můžou u nás vyzvednout. Tyto služby jsou bez poplatku,“ informovala vedoucí lékárnice Ivona Marková.

. . .