Vyplývá to zanalýzy, kterou na základě dat Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu zpracovala společnost OfficeHouse.

Praha je drahá, ale vylepší image

Hlavní důvody těchto přesunů vysvětlil ředitel společnosti Office House Adam Zvada. „Mezi zásadní důvody, kvůli kterým podnikatelé odchází do Prahy, patří především zajímavější obchodní příležitosti, které hlavní město nabízí, a lepší image a prestiž související sdobrou obchodní adresou,“ vypočítal náklady ředitel společnosti Office House, která vosmi městech vČeské republice a na Slovensku provozuje celkem 14takto specializovaných business center.

Už nejsou třeba ani sekretářky

Cena za pronájem a provoz kanceláří vPraze je však pro řadu firem vysoká. Iproto je zajímavým trendem současné doby, že podnikatelé stále častěji využívají firem, které se specializují na poskytování sídel profirmy.

Podnikatelé vtěchto případech umístí sídlo své firmy vbusiness centru, kde si fyzicky nemusejí pronajímat kancelář ani zaměstnávat sekretářku či asistentku. Specializovaná firma jim zajistí příjem a přeposílání pošty, přijímá příchozí telefonní hovory, přebírá vzkazy a zajišťuje kontakt sveřejností.

Podnikatelé mohou business centrum nárazově využít také pro účely obchodních jednání, kdy si pronajmou zasedací místnost. „Jenom pronájem kancelářských ploch vyjde vcentru Prahy podle nejnovějších průzkumů měsíčně na 500až 550korun za metr čtverečný. Podnikatel musí navíc dále počítat snáklady na provoz a personální obsazení. Stále více podnikatelů proto využívá specializovaných business center, na jejichž adresu umístí sídlo své firmy. Cena za poskytnutí sídla na lukrativní adrese vcentru Prahy začíná už na pěti tisících korun za měsíc,“dodal.

Vanonymní Praze je prý větší klid

Řada podnikatelů míří do Prahy také kvůli problémům súřady. „Úspěšné firmy často utíkají do velkých měst, protože mají pocit, že vregionu jsou středem pozornosti okolí– konkurence, úřadů či závistivých sousedů. Sídlo společnosti umístěné vanonymnějším prostředí většího města může podnikateli přinést větší klid kpodnikání a rozvoji firmy,“ dodal AdamZvada.

Podobná situace jako vKrálovéhradeckém a Pardubickém kraji panuje také vjiných regionech České republiky. Izde mění podnikatelé svá sídla za pražská po stovkách.