„Projekt Czech Point je označení pro český podací ověřovací informační národní terminál. Občan by měl právo z centrálního registru získat ověřené výstupy během několika minut,“ prozradil náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Celkové náklady v letošním roce jsou odhadovány na 60 až 70 milionů korun.
Síť kontaktních míst by měla pokrývat převážně městské úřady, ale do budoucna se počítá i s úřady obecními a pobočkami české pošty.
Občan tak, po zaplacení právního poplatku, bude moci na jednom místě získat ověřené výpisy z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. Po upravení legislativy přibudou i výpisy z trestního rejstříku.
Pilotní projekt byl spuštěn koncem března 2007na radnici Prahy 13.
I když někteří lidé o systému vědí, přesto ho naplno nevyužívají. „Služby centra Czech Point na radnici Prahy 13 zatím nejsou příliš využívané. Ze sta oslovených občanů, kteří na úřad v uplynulém týdnu přišli, využili služeb kontaktního místa jen tři lidé,“ uvedl ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník. Hlavní nedostatky nového systému spatřuje především ve velmi nízké informovanosti veřejnosti o celém projektu.
Podobný názor má i ředitel Regionální hospodářské komory severovýchodních Čech Vlastimil Juppa. „Regionální komora poskytuje zatím jen ověřený výpis z obchodního rejstříku. Veřejnost o této službě ale příliš neví a využívá ji jen minimálně. “
Jediným místem ve východních Čechách, kde lze využít služeb Czech Pointu, jsou Pardubice. Terminál je k dispozici v budově pardubického magistrátu ve Štrossově ulici.
“Pro vyřízení výpisu občan nepotřebuje žádný osobní doklad. Výpisy budou vystavovány na počkání,“ řekl Martin Růžička z právního odboru magistrátu v Pardubicích.
O novou agendu se postarají úřednice, které mají na starost ověřování listin a podpisů.
Pilotní projekt poběží půl roku a pokud se podaří zrealizovat, bude pokračovat i na dalších úřadech.⋌(sam,čtk)