Na loňském obratu firmy se ze zhruba 62 procent podílely zakázky pro soukromé investory, zbytek tvořily stavby pro veřejný sektor. Největší dynamiku tržeb loni zaznamenaly bytové stavby, které vzrostly o 69 procent na 850 milionů korun. Za nimi následovaly se zhruba 780 miliony korun nebytové stavby nevýrobního charakteru.

Letos BAK plánuje obrat 2,4 miliardy korun a v roce 2008 jej chce zvýšit na 2,6 miliardy korun. V oborové struktuře chce společnost udržet podíl téměř 30 procent v budovách nevýrobního charakteru, jako jsou nemocnice, školy, administrativní budovy a stavby kulturních zařízení. Chce zvýšit podíl výstavby logistických a výrobních hal. U nich společnost jmenovala zakázky pro firmy Siemens VDO, VGP, FAB, Tyco a vlastní developerský projekt Greenhouse v Hradci Králové za asi půl miliardy korun.

BAK, který zaměstnává asi 640 lidí, má tři odštěpné závody v Hradci Králové, Jablonci nad Nisou a Praze. V Česku má ještě dceřiné společnosti Nypro, DBT, SP BAK, Atol a Hoya. V zahraničí vlastní dceřinou společnost BAK, s.r.o. v Prievidzi.

V hradeckém kraji je podle Českého statistického úřadu asi 120 stavebních firem s více než 20 zaměstnanci. Hodnota základní stavební výroby těchto firem loni vzrostla o 8,9 procenta na 7,15 miliardy korun, zatímco za rok 2005 růst činil 1,1 procenta. Sledované firmy měly loni dohromady asi 6100 zaměstnanců.

Ne všem stavebním firmám v kraji se daří. Vstup do konkurzu v posledních dvou měsících oznámily malé stavební společnosti Průmstav Trutnov a Stavební podnik Hradec Králové.

Zdeněk Rychtera