Nyní objekty vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a využívá je cizinecká policie. Informoval o tom ředitel hradeckého pracoviště úřadu Ladislav Košťál.

Po vstupu Česka do takzvaného schengenského prostoru, což by mělo být od ledna 2008, cizinecká policie většinu objektů na hranicích opustí. "Jediná stávající budova, kterou bude policie na hranicích pro své potřeby dál využívat, bude na přechodu v Otovicích na Náchodsku," řekla mluvčí hradeckého oblastního ředitelství cizinecké policie v Hradci Králové Ivana Ježková.

Podle Košťála obce projevily zájem o nemovitosti na přechodech Pomezní Boudy v Krkonoších, v Harrachově na Semilsku a v Dolní Lipce na Orlickoústecku. O objekt přechodu Orlické Záhoří na Rychnovsku má zájem Občanské sdružení VIA Aurea.

Například městský úřad v Králíkách hodlá do roka připravit koncepci, jak by s objekty v Dolní Lipce naložil. "Patrně se objekt využije jako zázemí k propagaci cestovního ruchu. Objekt je poměrně velký, je v něm asi šest bytů. Záleží také, zda nám vlastník převede objekt zdarma nebo jej odkoupíme," řekla starostka Králík Jana Ponocná.

Podle Košťála bude forma převodu a převod sám hodnocen po předložení záměrů obcemi. Pokud by objekty obce pro své veřejně prospěšné projekty nezískaly, budou se o ně moci ucházet i další zájemci. Dobu konkrétních jednání o převodech odhadl na polovinu příštího roku.

Ze zhruba 300 příslušníků cizinecké policie, kteří dosud slouží na východě Čech u hranic s Polskem, nikdo o práci nepřijde. Část z nich se přesune na inspektoráty cizinecké policie do vnitrozemí a část posílí obvodní oddělení policie a dopravní policii v příhraničních regionech. "Do konce prázdnin bude každý příslušník cizinecké policie vědět, kde bude jeho místo," řekla Ježková. Celníků, kteří hranice opustili již se vstupem Česka do EU v roce 2004, se rozšíření schengenského prostoru nijak nedotkne, řekl mluvčí hradeckého celního ředitelství Otto Mach.

Budovy na šesti hraničních přechodech s Polskem převzal hradecký ÚZSVM v letech 2004 až 2005. Účetní hodnota všech objektů činí 117 milionů korun. Nejrozsáhlejší je přechod v Harrachově s hodnotou 50 milionů korun, který je dimenzován na silný kamionový provoz. Hlavního východočeského přechodu do Polska v Náchodě se očekávané majetkové přesuny netýkají, protože všechny budovy tam leží na polské straně hranice a patří Polákům.

Mezinárodní záchranné centrum by chtěl Harrachov vybudovat v bývalé celnici na česko-polských hranicích. Až začne 1. ledna platit volný pohyb přes hranici i v nových členských zemích Evropské unie, opustí budovu cizinecká a pohraniční policie a radnice o ni projevila velký zájem. Sdělil to harrachovský starosta Tomáš Ploc.

Město má s bývalou celnicí i další plány. Přálo by si v ní otevřít mezinárodní informační centrum pro turisty. Také v Habarticích na Liberecku by policejní služebnu na hranicích s Polskem chtěla obec. Později by ji přestavěla na penzion pro důchodce, uvedl starosta František Kryšpín. Habartice usilují také o pozemky vedle policejní služebny na hranicích. "Uvítali bychom, kdyby na nás stát převedl pozemky i budovu bezplatně," prohlásil Kryšpín.

Harrachovské záchranné centrum by sloužilo tisícovkám turistů, kteří se rekreují v polských i českých příhraničních střediscích. "Především v zimě se do Harrachova sanitka záchranné Služby nedostane pokaždé do 15 minut. Zdravotní péče by se po vybudování centra zlepšila," vysvětlil Ploc. Podle něj by v budově mohli sloužit také hasiči.

V Harrachově bydlí v hlavní zimní sezoně přes 10.000 turistů. Jsou tam dvě lanovky, další lyžařské vleky a více než 100 kilometrů běžkařských a cyklistických tras. Několik kilometrů za hranicemi se rozšiřuje polské lyžařské středisko Jakušice.

Přestavba celnice na víceúčelové centrum se uskuteční, pokud Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Semilech budovu na město převede. "Příští týden tam pojedeme na další jednání," upozornil Ploc. Harrachov se snaží, aby bývalou celnici dostal zadarmo. Její rekonstrukce si vyžádá hodně peněz a drahý bude i provoz nového centra.

 

Hraniční přechody ve VČ

Od Celní správy převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Územní pracoviště Hradec Králové
majetek v objektech a na pozemcích na hraničních přechodech Harrachov (Liberecký kraj), Pomezní Boudy, Královec a Otovice (Královéhradecký kraj) a Dolní Lipka (Pardubický kraj) v období červen až září 2004. V roce 2005 byl dokončen nový hraniční přechod Orlické Záhoří (Královéhradecký kraj). Všechny hraniční přechody v působnosti Územního pracoviště Hradec Králové jsou na hranici s Polskou republikou a jejich účetní hodnota činí 116 969 938 korun.⋌zdroj: ÚZSVM HK