Problematika rasových menšin, přímá volba starosty a rušení poboček České pošty, o tom všem jednali starostové obcí společně s předsedou Svazu měst a obcí České republiky.

Na setkání byl také přítomen starosta Nového Bydžova Pavel Louda, a proto přišlo na řadu i téma, co v takových případech, jaký byl v sobotu v Bydžově, dělat a jak je zvládnout.

„Myslím, že to pan starosta ustál velmi dobře. To, že je situace v Bydžově takhle vyhrocená, má za následek mnoho okolností. Problematikou se zabýváme dlouhodobě a dokonce máme i pracovní komisi pro tyto případy, takže to budeme určitě sledovat,“ vrátil se k sobotnímu mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti v Novém Bydžově předseda Svazu měst a obcí České republiky Oldřich Vlasák.

Na setkání se také řešilo blížící se rušení poboček České pošty v menších obcích. Svaz měst a obcí požádal Českou poštu o seznam obcí, kterých by se toto zrušení mělo týkat, ale do dnešního dne seznam neobdržel. Podle Vlasáka pošta nevydala seznam proto, že kdyby se obce dozvěděly, že právě jejich pošta má být zrušena, mohly by se vyskytnout problémy.

Je také nabídka od řetězce COOP

Vliv na zrušení pošt má také parlament. „O pomoc jsme také požádali ministra Radka Johna, který nás případně bude informovat o možném zrušení pošt. Zároveň je tam také šesti měsíční lhůta na hledání náhradních řešení. Může se tak stát, že pošta nebude již v kamenném objektu České pošty, ale přesune se třeba na obecní úřady, nebo tam bude pouze úschovna. Další varianta je, že si poštu vezme na starost soukromý subjekt. Mluvilo se také o možném využití nádraží, která jsou postupně rekonstruována. Je tady také nabídka od potravinového řetězce COOP,“ popisuje možnosti při rušení poboček České pošty Oldřich Vlasák.

Představitelé svazu také odmítají spekulace o možném přidělení pošty menším obchodníkům, kteří neumí vůbec nebo velmi špatně česky. „Víme, že to proběhlo, ale vše je ovlivněno také obcí a starostou. Jsou určitá kritéria a pokud přesto starosta obce přidělí tuto možnost do obchodu Vietnamce, se kterým se občan nedomluví, dopadne to tak, že lidé budou naštvaní a starostu již příště nezvolí. Je také možnost, že dojde k privatizaci České pošty a všechno bude zase jinak. Zatím je ale vše v jednání, které vedeme my, představitelé České pošty a zákonodárci,“ dodává předseda Svazu měst a obcí České republiky Oldřich Vlasák.