„Nepočítáme s tím, že bychom kupovali nové pozemky a rozšiřovali závod. Výroba bude fungovat v rámci stávajícího areálu," prozradil tiskový mluvčí Škoda Auto Jozef Baláž.

Ačkoli plány na rozšíření automobilky mluvčí vyvrací, podle informací Deníku se na některých úrovních jedná o výkupu pozemků. Očekává se však, že tato jednání nebudou jednoduchá.

Vznikne zóna?

Plány na vytvoření nové průmyslové zóny potvrdila také společnost Accolade. Ta pro dodavatele automobilky již připravuje pozemky v průmyslové zóně asi dva kilometry od Kvasin. K nim má firma územní rozhodnutí, takže tu nové továrny pro subdodavatele automobilky mohou stát zhruba za sedm měsíců od rozhodnutí.

„Obvykle podobné investice automobilek podněcují vznik jednoho a půl až tří, výjimečně u zcela nových projektů až pěti nových pracovních míst u dodavatelů na jedno nové místo u finálního výrobce," uvedl generální ředitel Accolade Milan Kratina.

Plusem pro Rychnovsko a pro celý Královéhradecký kraj tedy bude zřízení až několika tisíc nových pracovních pozic.

„Bude se jednat o stovky míst přímo v závodě a o stovky míst u našich dodavatelů a dalších firem. Celkově by mohly vzniknout až tisíce pozic," prozradil tiskový mluvčí Škoda Auto Jozef Baláž.

Doprava zesílí

Informaci o budoucí výrobě Snowmana, která by mohla začít koncem příštího roku, vítají i společnosti, které s kvasinským závodem spolupracují. „Zatím nejsme nominováni na spolupráci v těchto nových projektech, každopádně je to dobrá zpráva. Nedokážu odhadnout, kolik zaměstnanců bychom mohli přijmout, ale jistě bychom nabírali," prozrazuje Lukáš Zákora, vedoucí rychnovské pobočky společnosti Preymesser.

Rozšíření výroby se však může negativně dotknout silničního provozu a stavu komunikací v okrese. Některá města si na situaci stěžují již dnes. Vyřešit by to mohla výstavba obchvatů a rozšíření některých silnic.

Podle informací redakce se již o tomto problému jedná. Zdá se však, že chopit se řešení nemá velkou chuť  nikdo. Pravděpodobnou variantou však je, že se na případném budování obchvatů bude muset angažovat hlavně stát a potažmo Královéhradecký kraj.