V továrně na laminátové výrobky v Benešově u Semil, kde ve středu vypukl požár, se znovu rozjela výroba. Škoda způsobená ohněm se blíží k jednomu milionu korun. Oheň založil jeden ze zaměstnanců, řekl majitel firmy Lamináty Klimeš Petr Klimeš.

"Zapalovačem zapálil laminátový díl. Nedokázal vysvětlit, proč něco takového udělal. Pracuje u nás asi tři roky, dostane však výpověď," dodal Klimeš. Viník požáru měl na ruce popáleniny druhého stupně a nadýchal se jedovatých zplodin. Ohně si všimli dva dělníci a rozeběhli se pro vodu na hašení. Další zaměstnanec si bohužel všiml opodál postaveného kbelíku s tekutinou a vylil ji na hořící laminát. Podle Klimeše však šlo o ředidlo, které pomohlo k rychlému rozšíření požáru.

Výroba se kvůli požáru zastavila na dva a půl dne. Plameny poškodily laminát, elektroinstalaci nebo formy. Zaměstnanci především uklízeli spáleniště. Museli také odstranit saze a další nečistoty, jež by jim komplikovaly práci. "Děláme v bojových podmínkách. Hlavní je, že funguje odsávání a filtrace. Klimatizace zůstává zatím mimo provoz, ale bez ní se obejdeme," řekl Klimeš. Výpadek zaměstnanci doženou přibližně během dvou týdnů. Ve firmě jich pracuje kolem 30.

Lamináty Klimeš vyrobí ročně zboží přibližně za 45 milionů korun. V benešovské továrně se dělají především laminátové díly pro námořní čluny, jachty a plachetnice. Firma je vyváží do Německa. Mezi menší zakázky Laminátů Klimeš patří například sedačky na lanovky.