VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recepty na víkend? Samé jahodové mámení

VÝCHODNÍ ČECHY - Jahody jsou jednou z nejoblíbenějších surovin letní sezony. Obsahují velké množství vitaminu C, a přitom mají jen 27 kcal na 100 g.

9.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Jahody se v lidovém léčitelství používaly k pročištění zažívacího traktu. Bohužel někteří lidé mají na jahody alergii, která se projevuje svědivou vyrážkou. Za to může histamin, který se tvoří pomocí látek obsažených v ovoci. Na druhou stranu se má za to, že jahody pomáhají vyloučit močové kameny a zmírňují bolesti při revmatismu, artritidě a dně.

Jahodový parfait

8 žloutků, 200 g moučkového cukru, 1 vanilkový lusk nebo půl sáčku vanilkového cukru, 300 ml smetany na šlehání, 100 g jahod

Jahodová omáčka: 200 g jahod, 100 g moučkového cukru, 1 lžíce vanilkového pudinku. Žloutky s moučkovým cukrem a dření z vanilkového lusku (nebo vanilkovým cukrem) vyšleháme ve vodní lázni do husté pěny. Pak nádobu vyjmeme z vodní lázně, přidáme rozmixované jahody a šleháme do vychladnutí. Smetanu ušleháme dotuha a vše zlehka promícháme. Směsí naplníme malé formičky a dáme zmrazit.

Jahody na omáčku očistíme, opláchneme a rozmixujeme. Potom je dáme asi na 5 minut vařit s cukrem a 50 ml vody. Přidáme vanilkový pudink rozmíchaný v dalších 50 ml vody a za stálého míchání povaříme ještě asi 2 minuty. Omáčku propasírujeme přes husté síto a necháme vychladnout. Podle zralosti jahod můžeme ubrat nebo přidat cukr. Zmrazený parfait vyklopíme z formiček a hned podáváme s omáčkou a jahodami. Dort z kysané smetany s jahodami

Nepečený korpus: 200 g piškotů, 2 lžíce mléka, 80 g rostlinného tuku, olej a moučkový cukr na vymazání a vysypání formy

Na náplň: 250 ml smetany na šlehání, 500 ml kysané smetany, 150 g moučkového cukru, 20 g plátkové želatiny, 100 ml vody do želatiny, 200 g čerstvých nebo mražených jahod Na ozdobení: 1 sáček dortového želé, 100 g čerstvých jahod Korpus připravíme tak, že piškoty vložíme do igelitového sáčku a válečkem je rozválíme, až vznikne jemná drobenka. Nasypeme ji do mísy a přidáme změklý tuk.

Kulatou formu vymažeme olejem a vysypeme moučkovým cukrem. Na dno rukama přitlačíme hotovou hmotu ze sušenek a dáme do chladničky na 30 minut ztuhnout. Na náplň našleháme smetanu dotuha, pak ji smícháme s kysanou smetanou a cukrem. Želatinu vložíme do studené vody a necháme bobtnat 5 minut. Pak ji zahřejeme téměř k bodu varu a horkou ji tenkým pramínkem za stálého míchání vléváme do připravené šlehačkové směsi. Řádně promícháme a přidáme jahody. Ještě jednou zlehka promícháme a náplň naneseme na nepečený korpus do formy. Poté vložíme dort do chladničky a necháme ztuhnout minimálně 2 hodiny. Dortové želé připravíme podle návodu na sáčku. Polovinu jahod propasírujeme do želé a polijeme jím ztuhlý dort. Ozdobíme zbylými jahodami.

Jemný jahodový dezert s oříšky

70 ml mléka, 2 vanilkové lusky (lze nahradit vanilkovým cukrem), kůra z 1 citronu, 370 ml smetany, 1 lžička želatiny, 70 g moučkového cukru, 100 g jahod, jahodový nebo karamelový topping

Mléko, vanilkový cukr, citronovou kůru a polovinu smetany dáme do malého rendlíku a pomalu vaříme asi 10 minut (do odvaření asi třetiny tekutiny). Odstavíme a vmícháme namočenou želatinu. Tekutinu necháme trochu zchladnout. Do zbylé smetany přidáme moučkový cukr a nasekané jahody. Přidáme prochladlou směs a dobře smícháme. Rozdělíme do misek a necháme zchladit nejméně hodinu.

K tomuto krému se výborně hodí oříšky, opečené jahody a jahodový nebo karamelový topping. Do jahodového toppingu můžeme také přimíchat trochu griotky, do karamelového toppingu oříšky.

Jahody s vínem podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Na skleněnou mísu se skládá střídavě vrstva čerstvých jahod a silná vrstva cukru, až je mísa do tří čtvrtin naplněna. Nalije se na ně bílé nebo červené víno, a sice tolik, aby jahody byly potopeny. Jahody je nutno nejméně 2 až 3 hodiny uchovat v chladné místnosti či v ledničce.

9.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, - PP na dobu neurčitou nebo DPP, nástup možný ihned, - Náplň práce: vaření obědových menu (denně od pondělí do pátku), v případě rezervací obstarání večerních menu; příprava rautů a cateringů na svatby, narozeniny apod. (nárazově) , - Požadujeme: min. nižší střední odborné vzdělání, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, e-mailem nebo osobně. Kontaktní osoba: Rezek Daniel, tel.: 775 042 668 (volat 10:00 - 18:00 hod.), e-mail: infobb69@gmail.com. Pracoviště: Daniel rezek - restaurace bowling bar 69, Collinova, č.p. 421, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Daniel Rezek, +420 775 042 668. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA ROZVOZOVÉ PIZZY. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA ROZVOZOVÉ PIZZY, - PP nebo DPP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: řidičské oprávnění sk. B, držení ŘP min. 1rok, praxe v řízení vozidla min. 1rok, velmi dobrá znalost Hradce Králové a okolí, flexibilitu učit se novým věcem a v dostupnosti na směny , - Nabízíme: kvalitní zaučení, motivující finanční ohodnocení na základě dosažených cílů, týmovou pracovní atmosféru, moderní vybavení provozu a vozidel, flexibilní pracovní dobu - směnný provoz, pravidelné pracovní hodnocení , - V případě zájmu zasílejte životopisy na email: info@pizzzza.cz. Pracoviště: St gastro s.r.o. ., Akademika Heyrovského, č.p. 1178, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Kateřina Němečková, . Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SEŘIZOVAČ/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČ/-KA, - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, práce na směny dle výrobní linky (více variant - dvousměnný/třísměnný/nepřetržitý) , - Náplň práce: provádí předepsané preventivní údržby všech strojů na dané lince; vedení předepsaných záznamů o provozu strojů na lince; zaškolování operátorek výroby; zodpovědnost za kvalitu výroby; provádění záznamů do výrobních dokumentů - chybové karty, regulační karty měření , - Nabízíme: zajímavé mzdové ohodnocení; měsíční odměna dle plnění osobních cílů do výše až 2.860 Kč; 13. mzda ve formě roční odměny dle splnění podmínek; příplatky za práci v noci a v odpolední směně nad rámec zákoníku práce dle kolektivní smlouvy; nástupní bonus 25.000 Kč, který bude vyplacen po dovršení 6 odpracovaných měsíců; odměna při zařazení do třísměnného provozu 500 Kč/měs., při zařazení do nepřetr. režimu 1.500 Kč/měs.; příspěvek na penzijní připojištění; odměna za doporučení nového zaměstnance; finanční odměna při příležitosti životních výročí; finanční odměna za odpracované roky; příspěvek na letní tábory/ozdravné pobyty dětí zaměstnanců; týden dovolené navíc; pracovní prostředí - tichá a čistá výroba; příspěvek zaměstnavatele na stravování - Upřednostňujeme zaslání životopisu na e-mail: radka.kuncova@buehlermotor.com. Pracoviště: Bühler motor s.r.o, U Mostku, č.p. 466, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: Radka Kuncová, +420 495 737 665. Obchod - Obchod Realitní makléř 25 000 Kč Realitní makléři SPECIALISTA/KA NA PRODEJ NEMOVITOSTÍ pro Východní Čechy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 200000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pro Reality11 Partner - Východní Čechy přijmeme SPECIALISTY/KY NA PRODEJ NEMOVITOSTÍ., , Lokalita: Královéhradecký a Pardubický kraj, , Co Vám nabízíme?, - vysoké odměny za odvedenou práci, - služební automobil Volkswagen Passat nebo Golf, - kontinuální systém vzdělávání, - zázemí silného realitního holdingu, - kancelář bez nesmyslných poplatků, - možnost kariérního růstu, - vyspělý IT systém pro správu zakázek a inzerci, - backoffice podporu včetně asistentky pobočky, Co budete u nás dělat?, - aktivně vyhledávat nemovitosti k prodeji, - zprostředkovávat koupi, prodej, pronájmy nemovitostí, - vytvářet prezentace nabízených nemovitostí, - provádět prohlídky nemovitostí, - vést obchodní případy, - komunikovat s klienty, právníky, katastry nemovitostí, Co byste měli umět?, - samostatně pracovat a plánovat si svoje aktivity, - komunikovat osobně i po telefonu, - reprezentativně vystupovat, - být spolehlivý a zodpovědný, - mít obchodní myšlení, - umět pracovat s PC (Word, email, internet), - aktivně řídit (sk. B) a mít auto, - flexibilně se přizpůsobit potřebě klienta, , Životopis zasílejte na: trojan@reality11.cz, , Preferujeme lidi se zkušenostmi z oblasti prodeje nemovitostí, finančních a pojišťovacích produktů, profesionální obchodníky., , Nabízíme různé možnosti spolupráce.. Pracoviště: Credit partner, s.r.o.-003 reality11 partner hk, třída SNP, č.p. 733, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Martin Trojan, +420 774 208 155.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srpen 1968 v Hradci Králové.

Připomínka tragického srpna dnes o půl sedmé

Ilustrační foto

Béčko hradecké Slavie nasázelo soupeři sedm gólů

Celníci zabavili boty, které napodobovaly známé značky

Hradec Králové/Vrchlabí – Asi 160 párů sportovních bot, které designem připomínaly obuv značek Solomon a Asics, zajistili královéhradečtí celníci.

Obrat Slavie přišel čtvrt hodiny před koncem

Hradec Králové - Jak se o víkendu bojovalo v krajském fotbalovém přeboru?

Chleboun za hrdinu. Rozhodl derby...

Hradec Králové – Česká fotbalová liga s trojicí východočeských týmů měla o víkendu na programu zápasy druhého kola.

Policie hledá účastníky šarvátky na Stříbrném rybníku

Hradec Králové – Policisté pátrají po dvou mužích, kteří o víkendu v areálu kempu Stříbrný rybník zřejmě napadli návštěvníky srazu amerických automobilů Hradecká V8. Útok se odehrál v sobotu po půlnoci a dva z napadených lidí při něm utrpěli zranění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT