Závod na produkci sanitární techniky Ronal v jičínské průmyslové zóně postavil nákladem 180 milionů korun v roce 2001. Na tržbách celého nadnárodního koncernu Ronal se podílí 2,5 procenta. Letos Jičínští počítají s výrobou asi 85.000 kusů sprchových koutů, což představuje meziroční nárůst téměř 28 procent.

Téměř 90 procent koutů jičínská firma exportuje do Francie, Německa, Polska a dalších zemí západní Evropy. V České republice Ronal CR ovládá zhruba šest procent trhu. "Nové a perspektivní trhy vidíme na Ukrajině nebo v Rusku, avšak aktuálně jsou pro nás prioritní Slovensko a Maďarsko," řekl Stěhulka.

Slovenský trh podle něj v horizontu několika let nabízí potenciál růstu až 30 procent. V Maďarsku, kde zatím polovinu trhu ovládají výrobky z Číny, zaznamenal Ronal CR zvýšení zájmu o luxusnější kouty s vysokými užitnými vlastnostmi. "Nyní náš vývoz na Slovensko a do Maďarska činí necelých šest procent obratu. Do tří let chceme tento podíl zvýšit na 20 až 25 procent," řekl Stěhulka.

Záměry firmy by mohly narazit na nedostatek kvalifikovaných a jazykově vybavených techniků. Místní trh práce jich nabízí minimum a navíc přímo v jičínské průmyslové zóně Ronalu v tomto směru konkurují další podniky. Firma se proto situaci rozhodla řešit výchovou a vzděláváním svých pracovníků. "Perspektiva profesního růstu a budoucího zařazení třeba na vedoucí funkci je pro ně výraznou motivací," míní Stěhulka.

Nezaměstnanost na Jičínsku nyní činí podprůměrných 5,7 procenta. V průmyslové zóně v posledních letech své provozy vybudovaly například společnosti Continental Teves, AEG Components, C.S.Cargo a Kobit. Podniky v zóně zaměstnávají asi 4000 lidí.

Zdeněk Rychtera