„Nemyslím si, že se oživení ekonomiky na mzdách v našem kraji výrazně promítne. Firmy, které hodně exportují a mají velkou přidanou hodnotu výrobků, by ale přidávat mohly," řekl předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Jiří Doležal.

Například společnost KYB Manufacturing Czech postavila v Pardubicích další halu na výrobu automobilových tlumičů a stále zvyšuje výrobu, mzdy ale v příštím roce budou stagnovat. Prezident firmy Robert Frank podotkl, že platy jsou už nyní v podniku o deset až 15 procent vyšší, než je průměrná mzda v kraji. Ta v současnosti činí necelých 22 200 korun, dosáhne na ni ovšem jen třetina lidí. „Příští rok se budeme držet současných platů," uvedl Frank.

Výrobce autodílů Megatech Industries Hlinsko zaměstnává okolo 450 lidí. Ti si v nezaměstnaností postiženém regionu průměrně vydělávají 17 500 korun měsíčně. Odborům se pravidelně daří mírně navyšovat mzdy každý rok o několik stokorun. „Podařilo se nám vyjednat navýšení mezd 300 korun pro dělníky. Při tak nízkých platech, jako tu máme, je to úspěch," řekla odborářka Alena Šírová.

Odboráři rafinérie Paramo v Pardubicích chtějí prosadit pětiprocentní růst mezd při průměrné mzdě 20 000 korun měsíčně. Jednání teprve začínají a potrvají tři měsíce, v březnu se má podepisovat kolektivní smlouva.

„Očekáváme, že nám sdělí, že nám nemohou nic přidat, protože nejsou dobré hospodářské výsledky. Nepřidávalo se šest let," podotkl odborový předák Milan Skryp.

Zajímavé jsou rozdílné statistiky v pardubickém Foxconnnu. Podle odborů je tu průměrná mzda 19 000 korun, vedení firmy ale průměr vypočítalo o tisícovku vyšší. Tady se vyjednávat teprve začne.

Platy v zemědělství rostou pomaleji a jsou podprůměrné. V Zemědělském družstvu Rosice u Chrasti zaměstnanci berou přes 20 000 korun hrubého měsíčně. „Přijde mi, že výše platu není u nás až tak důležitá. Dáváme práci více než dvěma stovkám lidí. Ti mají tady na vesnici jistotu, že každý měsíc dostanou zaplaceno a nemusejí dojíždět," řekl předseda družstva Václav Blažek.

Dostanou konečně přidáno i zdravotníci?
Východní Čechy – Zatímco zaměstnanci státní sféry už mají pro příští rok své jisté, lidé v soukromých firmách o navýšení mezd stále bojují. Třeba odbory ve stavebnictví požadují jejich růst o 3,5 %, argumentují lepšící se situací odvětví po několikaletém útlumu. Zemědělský svaz se s odboráři naproti tomu na růstu mezd stále nedohodl, výsledný kompromis se však bude pohybovat kolem dvou procent. Naproti tomu pošťáci už mají od ledna jistý přídavek k tarifu 3,85 procenta. Podobně si podle rozhodnutí vlády polepší lidé v sociálních službách, zdravotníci by si měli přilepšit dokonce o pět procent. Pokud to ovšem opět neskončí u slibů…