Navzdory ekonomické krizi a zvyšujícím se nákladům snižují ceny tepla a snaží se šetřit. Nabízí se paralela s krizí v roce 1929, kdy radnice dávaly lidem kvůli sociálně tíživé situaci dřevo zdarma.

Až o čtvrtinu chce snížit cenu tepla společnost Tepvos v Ústí nad Orlicí, kterou vlastní město. Plánuje vybudování kogeneračního zařízení, které by vyrábělo teplo a elektřinu a vytápělo by domy na sídlišti Štěpnice.  Dlužno poznamenat, že teplo od firmy Tepvos je nyní poměrně drahé, za jeden gigajoul lidé vloni platili 563,50 koruny.

Firma Tepvos tak reagovala na úvahy Ústeckoorlického bytového družstva vystoupit ze systému tepelného hospodářství města a vybudovat u 13 objektů na sídlišti vlastní plynové kotelny.

„Společnost ČEZ Energo si bude prioritně vyrábět elektřinu, my od nich budeme kupovat teplo, které bude levnější než z běžné plynové kotelny," uvedl jednatel společnosti Tepvos Václav Knejp. Zařízení by mělo začít pracovat počátkem roku 2014.

Kombinované zdroje jsou nyní v módě i jinde. Sezemice u Pardubic chtějí vybudovat bioplynovou stanici na využití odpadů z okolí, která by zároveň produkovala teplo a elektřinu.

Jiným příkladem je městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové. Ceny tepla letos zvedla o podprůměrných  6,1 procenta včetně vyšší DPH.

„Pomohla tomu naše hospodářská politika. Díky mnohačetným úsporným opatřením se tak do celkové ceny nepromítá celkové meziroční navýšení, ale jen jeho část," vysvětlil ředitel společnosti Jiří Seidler.

Jiné východočeské teplárny zdražily letos teplo výrazněji. Například elektrárna Poříčí ze skupiny ČEZ, která teplem zásobuje Trutnovsko, zvýšila cenu o téměř sedm procent a teplárna firmy ČEZ ve Dvoře Králové dokonce skoro o osm. S podobným zdražením se musely smířit desetitisíce domácností v Pardubicích, Chrudimi či Hradci, které dálkovým teplem zásobuje elektrárna v Opatovicích nad Labem.

Jak se letos zvýšily ceny tepla

- Tepelné hospodářství Hradec Králové: o 6,1 procenta na 430 Kč /GJ.

- Elektrárna Poříčí: o 6,9 procenta na 537 Kč/GJ.

- Teplárna ve Dvoře Králové: 
o 7,8 procenta na 516 Kč/GJ.

- Elektrárny Opatovice: o 7,8 procenta na 405,49 Kč/GJ. Teplo z Opatovic i přes výrazné zdražení zůstává jedním z nejlevnějších v celé zemi.

- Vyšší růst cen postihl obecně uhelné elektrárny, naopak méně zdražovaly plynové zdroje a zdroje spalující biomasu.

- K růstu cen přispěly investice tepláren kvůli splnění emisních limitů nebo povinné nákupy emisních povolenek.

zpravodajové Deníku