Davy lidí proudily do areálu už od ranních hodin. Veřejnost totiž měla jedinečnou možnost nahlédnout do výrobních protor závodu, který na trh dodává starší model Octavie Tour i novější verze Škody Octavia. Připraven byl prohlídkový okruh technickým vývojem, velká tlačenice byla také ve stanu u hlavního pódia, ve kterém firma představila svou aktuální produkci. Na sousedním okruhu zase probíhaly testovací jízdy s terénním vozem Yeti. I zde zájemci stáli fronty.

Návštěvníci se na informačních panelech mohli seznámit s bohatou historií krkonošské automobilky a prohlédnout si výstavu historických vozidel značky Škoda. Celodenní program zpestřily koncerty kapel High Fever, Děda Mládek Illegal Band nebo táborské skupiny Midi.

Jung: vrchlabský závod zachováme

V dopoledním programu s očekávanými projevy vystoupili členové nejužšího vedení největší české automobilky. Předseda představenstva Škody Auto Reinhard Jung připomněl nejen důležité milníky v historii továrny, ale jeho slova mířila také k současnému dění. Zaměstnancům vzkázal, že o další budoucnost závodu s více než stoletou tradicí nemusejí mít obavy. „Představenstvo Škoda Auto i vedení koncernu Volkswagen se rozhodly, že tato výrobní lokalita bude dál pokračovat a že pracovní místa zde ve Vrchlabí budou zajištěna,“ řekl Jung. Ten poté přečetl dopis šéfa představenstva VW Martina Winterkorna, který jeho slova potvrdil.

V závěru sedmnáctiminutového projevu však naznačil, že následující měsíce nebudou pro krizí zmítaný automobilový průmysl zrovna lehké. „Závod ve Vrchlabí zažil mnohé a mnoho práce je ještě před námi. Budoucnost nám dává řadu šancí, ale staví nás i před celou řadu velkých výzev, a to jak pro Vrchlabí, tak pro celou Škodu Auto,“ uzavřel šéf společnosti.

Dobré zprávy do Krkonoš přivezl také předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Ten publiku zprostředkoval slova výrobního ředitele Volkswagenu Jochema Heizmanna, kterého se minulý týden na koncernovém představenstvu ptal na další osud vrchlabské továrny.

„Pan Heizmann si dal ruku na srdce a řekl mi: Já dobře vím, jací jsou tady lidé, jaká je tu řemeslnost, entuziasmus a zapálení pro věc. Já takový závod nikdy nenechám zavřít,“ ocitoval Jaroslav Povšík slova člena představenstva německé automobilky.