Minoritní akcionáři k vytěsnění a výši náhrady vznesli protesty, neboť protiplnění a jeho výše jsou podle nich v rozporu se zákony, Ústavou a podle některých dokonce i se Základní listinou práv a svobod. Za spravedlivou cenu akcie označili částky mezi 11 a 19 tisíci korun. Podle představenstva VČP však se zdůvodněním výše protiplnění souhlasila Česká národní banka a jeho přiměřenost potvrdil i najatý znalec.

K vytěsnění akcionářů VČP mohl koncern RWE přistoupit po posílení svého akciového podílu nad 90 procent. To se mu podařilo začátkem letošního roku, když získal v souhrnu kolem 30 procent akcií. Vytěsnění minoritních akcionářů ve prospěch RWE se odehrává i v dalších regionálních plynárenských firmách v Česku.

VČP loni vykázala zisk 633 milionů korun a valná hromada v polovině května rozhodla, že celý půjde na dividendy. Akcionáři, včetně minoritních, tak na jednu akcii nyní dostávají dividendu 659 korun. Firma tím navázala na minulá léta, kdy také veškeré zisky dala akcionářům. Loni plynárny daly na dividendy celý předloňský zisk 791 milionů korun.