„Je to absurdní. Všude se říká, zeteplujte, zateplujte, a když to uděláte, tak vás za to ještě potrestají. Za nová okna jsme dali šedesát tisíc korun, mysleli si jak ušetříme, ale za teplo jsme nakonec zaplatili o tři tisíce víc než vloni. Kvůli takzvané korekci,“ zlobí se Bohumil Žďárský z jednoho ze zděných družstevních domů v Malšovicích. „A netýká se to jenom mě, takových nás je víc,“ tvrdí.

Ředitel Stavebního bytového družstva v Hradci Králové (SBD) Josef Mlateček připouští, že k takovému případu může dojít.

Jako jeden z možných důvodů zmiňuje například také korekce přepočtu. „Některým lidem se to nelíbí, nedivím se jim, ale je to podle vyhlášky. Nemůžeme postupovat jinak. Náš způsob rozúčtování je v pořádku,“ je přesvědčen.

Někteří jiní majitelé nebo správci bytových domů si i přesto přejí jiné rozúčtování. Mohou na to ale doplatit. „Pokud jsou to třeba společenství vlastníků a napíšou nám, že si přejí, abychom jim platby rozúčtovávali jinak, my je upozorníme, že je to v rozporu s vyhláškou, ale uděláme to podle jejich přání. Bude–li si někdo stěžovat a uspěje, pak je za to zodpovědný výbor, který nám k tomu dal pokyn,“ řekl ředitel královéhradec­kého SBD.

„Vzhledem k tomu, že se provádí korekce spotřeby, tak lidé s enormě nízkou spotřebou nezaplatí jenom to, co mají na měřáku, ale i část nadspotřeby některých ostatních lidí,“ vysvětluje Josef Mlateček a dodává, že podle legislativy nemohou účtovat spotřebu nižší a vyšší než 40 procent od průměru.