Spor o osmdesát milionů korun mezi stavební společností Strabag a hradeckým dopravním podnikem se táhne stále dál.

„Nejpozději do 27. července se obě strany dohodnou na smíru, nebo předloží další důkazní návrhy a podání,“ řekla na začátku června hradecká soudkyně Ludmila Kolářová.

„Jednání s právními zástupci Strabagu stále probíhají, nejprve jsme lhůtu prodloužili do konce srpna a pak až do poloviny října,“ uvedl Aleš Smetánka, právní zástupce hradeckého dopravního podniku.

„K této věci se nebudeme vyjadřovat,“ reagovala za Strabag Jaroslava Trlicová.

Spor vznikl kvůli tomu, že Strabag nesplnil termín dokončení terminálu hromadné dopravy v Hradci Králové. Měl stavbu odevzdat v srpnu 2007, ručil za to garancí ve výši 80 milionů korun. Slib nesplnil, terminál odevzdal až o jedenáct měsíců později.

Dopravní podnik tedy požádal banku, aby mu garanci vyplatila, což se stalo v závěru roku 2007. Strabag se proti tomu bránil soudní žalobou a hradecký krajský soud v prosinci roku 2008 nařídil dopravnímu podniku, aby částku vrátil.

Ten se odvolal k pražskému vrchnímu soudu, který rozsudek krajského soudu zrušil a věc vrátil zpět do Hradce.

V podobných sporech podle právníka dopravního podniku obvykle převáží obchodní zájmy obou stran, každá sleví ze svého pohledu na věc a zvítězí nějaký kompromis, v tomto případě by Strabag mohl stáhnout žalobu, nebo by se uzavřel soudní smír. „Nechci ale předjímat vývoj tohoto případu, pouze říkám, že to tak bývá. V tomto sporu zatím nejsou žádná konečná řešení,“ dodal právník Aleš Smetánka.