Zhruba 56procentní navýšení přitom zaznamenal export, který se na celkovém obratu firmy podílí jednou třetinou. V roce 2013 královéhradecká inženýrská organizace, která zaměstnává přibližně 40 lidí, plánuje další téměř třetinový vzestup tržeb až na hranici 180 milionů korun. Plánovaný vývoz přitom vzroste o 78 procent a dosáhne 59 milionů korun.

Porazili přední světové producenty z oboru

K letošnímu zvýšení obratu má společnosti pomoci i dodávka jeřábů za 15 milionů korun pro nově budovanou slévárnu šedé litiny automobilky Audi v německém Münchmünsteru. Kontrakt firma uzavřela před měsícem, jeřáby má odeslat do června. Informoval o tom obchodní ředitel hradecké inženýrské firmy Jaromír Tlustý. „Zakázku pro Audi jsme získali ve výběrovém řízení, kterého se kromě nás účastnili přední světoví producenti z oboru. V náš prospěch rozhodly velmi krátké dodací lhůty, špičková kvalita, celková technická vyspělost a zejména originalita řešení individuálních požadavků německého zákazníka," zdůrazňuje obchodní ředitel hradecké společnosti. Při získání zakázky pro Audi podle něj významnou roli sehrály i reference ze Škody Auto, s níž NOPO spolupracuje přes 14 let.

Export v centru pozornosti

Hlavním dílem by měl firmě růst tržeb zajistit export, který by měl stoupnout téměř o čtyři pětiny asi na 60 milionů korun. Přes ekonomickou recesi v Evropě NOPO eviduje růst poptávky zejména z automobilového průmyslu, strojírenství, energetiky a papírenství.

„Převládá zájem o speciální jeřábovou techniku a manipulátory. Přestože první čtvrtletí bývají v našem oboru spíše rozjezdová, v polovině února jsme již evidovali uzavřené zakázky v celkové výši přibližně 80 milionů korun," uvedl Tlustý.

K dalším významným aktuálním zakázkám firmy patří výroba manipulátoru na třídění textilních rolí pro egyptskou továrnu společnosti Pegas Nonwovens. V těchto dnech NOPO také dokončuje montáž dvou jeřábů v papírně v Indonésii, kterou tam buduje japonský koncern Maruishi.

Rusko je trh, který má velkou budoucnost

Veliký potenciál management NOPO Engineering vidí na ruském trhu, který se na celkovém exportu firmy už dnes podílí 30 procenty. K obchodnímu zastoupení na Slovensku proto nedávno přibyla i nově otevřená kancelář v Moskvě.

Společnost se při plánovaném rozvoji obchodních aktivit v tomto perspektivním teritoriu navíc může opřít o reference z minulosti. Logistické systémy od královéhradecké inženýrské organizace už totiž pracují v Nižním Tagilu, Jekatěrinburgu a v dalších městech Ruské federace.

Nezapomínají 
na tuzemský trh

Velmi specifickou zakázku na výrobu jednoho drapákového a jednoho montážního jeřábu si potom u NOPO Engineering objednal teplický výrobce průmyslového skla AGC Flat Glass Czech.

„Oba jeřáby vyžadují atypická a náročná technologická řešení. Montážní jeřáb, který jsme do Teplic dodali už v lednu, je určen k práci ve vysokých teplotách až sto stupňů přímo nad tavicí linkou. Drapákový jeřáb, který dodáme do Teplic začátkem dubna, bude pracovat ve velmi prašném prostředí, jež vzniká při manipulaci se střepy. Aby se obě zařízení s těmito extrémními provozními podmínkami bez problémů vyrovnala, museli jsme všechny exponované části jeřábů atypicky zkonstruovat a vybavit například speciálními ložisky, těsněním a dalšími prvky, které jsou odolné vůči vysokým teplotám a prachu od skelné drti," vysvětluje Jaromír Tlustý.