Czech Coal zastavil dodávky uhlí

Czech Coal vypověděl EOP smlouvu loni 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce a zastavil jí dodávky uhlí. Soud později těžební společnosti předběžným opatřením nařídil, aby dodávala uhlí do konce roku 2012, v listopadu svoje rozhodnutí prodloužil na celý letošní rok.

„Elektrárna vloni v červenci podala na Czech Coal žalobu pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o žalobě dosud nerozhodl," poznamenal  mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák.

„V tuto chvíli je podstatné, že platí předběžné opatření soudu zabezpečující dodávky uhlí pro celý rok 2013. Další stěžejní věcí je, že EOP považuje smlouvu uzavřenou do roku 2015 za platnou," uvedl Petr Zadák.

Možná je i změna dodavatele

Elektrárna se již začala připravovat na možnou změnu dodavatele uhlí. Podle dokumentace EIA z konce minulého roku předpokládá, že v roce 2017 bude brát uhlí od Severočeských dolů a z německých dolů Mibrag.

Elektrárny Opatovice čekají v příštích letech práce na změně technologie. Provést je musí i kvůli přísnějším emisním limitům, které stanovila Evropská unie a v Česku začnou platit od ledna 2016. Hlavní část prací chtějí EOP uskutečnit v letech 2014 a 2015, zbytek v roce 2018.

Teplo pro tisíce domácností i firmy

Elektrárny věří, že uhlí od společnosti Czech Coal bude přicházet dál. Vycházejí i z rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který potvrdil dodávky uhlí na celý letošní rok.

„To nás utvrzuje v názoru, že postavení Elektráren Opatovice ve sporu bude velmi dobré a že v něm budeme úspěšní," řekl Petr Zadák.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně elektrárna spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá řada východočeských firem i více než 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč.