Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem plánuje významné posílení prodejů umělých trávníků v Africe. Firma se hodlá v Kamerunu zúčastnit chystaného tendru tamní fotbalové asociace na dodávku trávníků pro sedm hřišť v předpokládané hodnotě kolem 42 milionů korun. Zatím Juta dodává trávníky na africký kontinent hlavně do Egypta. Novináře o tom informoval majitel Juty Jiří Hlavatý.

Celkový odbyt umělých trávníků z Juty by měl letos meziročně vzrůst asi o desetinu zhruba na 420 milionů korun. Na očekávaných sedmimiliardových tržbách Juty to představuje podíl kolem šesti procent. Růst prodeje trávníků zatím táhnou hlavně západoevropské země, především Německo a Francie. Umělý trávník Juta například letos dodala na tréninkové hřiště bundesligového Darmstadtu.

„Velké příležitosti vidíme v Africe. V kamerunské soutěži v konkurenci německého výrobce by bylo úspěchem získat polovinu zakázky. Pro další obchody Juty v Africe by to byla výborná reference," řekl Hlavatý. Dodal, že do rozvoje výroby umělých trávníků Juta letos ve Dvoře Králové investovala přibližně 100 milionů korun.

V Egyptě Juta disponuje vlastní obchodní kanceláří a trávníky tam dodává hlavně armádě pro budování hřišť pro vojáky, letos to bylo přes 150 000 metrů čtverečních trávníků. V Africe Juta také získala dodávku pro stadion v Zambii. Celkový objem dodávek do Afriky by měl letos dosáhnout asi 35 milionů korun. Mimo Evropu se Juta uchytila i v Saúdské Arábii, kde postavila dvě hřiště odpovídající parametrům fotbalové federace FIFA.

Nosným programem Juty s více než 2000 zaměstnanci je výroba technických textilií pro stavebnictví a zemědělství. Například hydroizolačních membrán, podstřešních membrán, netkaných geotextilií pro výstavbu silnic, pytlů a vaků.