Obrazy i zarámují

Každý může být výtvarník. V takovém duchu se nese celá kavárenská atmosféra. Ihned po příchodu si nelze nevšimnout obrazů a výtvarných děl visících všude na zdech. „Může tu vystavovat kdokoliv a také cokoliv. Zájemcům poskytneme nejen místo na zdi, ale i zarámování jejich děl," vysvětluje majitelka kavárny a galerie Jana Mentbergerová. Snaží se tak pomáhat mladým a začínajícím umělcům. „Samozřejmě, že vše vystavené je také na prodej," dodává.

A komu by se snad nelíbily obrazy na stěnách, ať si vytvoří vlastní. Své umění může během své návštěvy vyjádřit na papírové ubrusy, které jsou na každém stole. „Pokreslené ubrusy pak vyfotíme a vystavujeme je. Zatím alespoň na facebookových stránkách," upřesňuje Jana Mentbergerová.

Hledají další umělce

Kromě výtvarníků však kavárna ráda přivítá i další umělce. Ať už se jedná o hudební kapely, sochaře nebo třeba začínající spisovatele. Pravidelně se tam pořádají také „kurzy neposedných rukou", ukázky a workshopy různých technik při tvorbě, jako je například batikování.

„Taková bohémská kavárna", jak jí zaměstnanci sami nazývají, má otevřeno každý den od dvanácti až do deseti večer, v pátek a o víkendu dokonce do půlnoci. Podle majitelky se ale otevírací doba dá i prodloužit, pokud se tam koná večírek nebo například koncert.

„Snažíme se tu o podobný projekt kaváren, jaký je typický například v Anglii. Zkrátka se dá říct, že co Čech, to umělec."

Veronika Pírková