Osud chaty Vyhlídka vzali včera Vamberáci do svých rukou. Ve městě se konalo historicky první referendum. Občané tak mohli jasně vyjádřit svůj názor a rozhodnout, zda se Vyhlídka prodá, nebo zůstane majetkem města.
Vamberské volby se mohou pochlubit hned dvojím prvenstvím. „Je to úplně první referendum v Královéhradeckém kraji. Řada obcí o něm už také uvažovala, ale je to poměrně složitá záležitost, takže se do toho nakonec nepustily,“ informoval starosta Vamberka Jiří Mazúch.

Osobnější hlasování

Hlasovací místnosti se otevřely v deset hodin dopoledne. Až do osmé hodiny večerní vhazovali Vamberáci své hlasy do urny. „Oproti jiným volbám se to liší v tom, že je to osobnější, vztahuje se to přímo k městu, ve kterém žijeme, tak snad přijde volit více lídí,“ zauvažovala Vamberačka, která si nepřála uvést své jméno.

Občanům města se naskytla jedinečná příležitost, jak mohou dát jasně najevo své mínění, a ovlivnit tak osud Vyhlídky. „Nebylo by dobré takovou památku prodat za tak nízkou cenu. Už jenom ty přilehlé pozemky okolo mají ohromnou hodnotu,“ řekl volič Štefan Kucej. Podobný názor má i městský zastupitel Roman Skalický. „S prodejem Vyhlídky nesouhlasím, je to takové poutní místo. V soukromých rukách se z toho může stát cokoliv, je to poměrně daleko od města, není tam vidět. Mohlo by z toho pak vzniknout ledacos,“ vyjádřil se Skalický.

Aby byly volby platné, k urnám muselo přijít minimálně 35 procent zapsaných voličů. Po uzavření volebních místností okrskové komise sečetly všechny hlasy a ve večerních hodinách už byly známy výsledky referenda, ty se pak měly objevit na městské úřední desce.