Na vánoční nápor se obchodníci připravují už od poloviny října a s přibývajícími dny úměrně stoupá i jejich zisk. Na trhu se i letos objevuje řada novinek, a to jak v elektronice, tak zejména v hračkách. Obchodníci jen s obtížemi vybírají skutečné vánoční hity. Zákazníci totiž před Vánocemi kupují téměř vše.

Vánoce: děti si u stromečku budou povídat s poníkem

Klasické hračky nebo levný dovoz?

V hračkářstvích jsou letos vánočním hitem interaktivní zvířátka. Čím dál větší roli přitom v rozhodování rodičů, co dětem koupit pod stromeček, hraje reklama.
„Existuje asi třicet hitů televizní reklamy, které se prodávají ze všeho nejvíc. U nás letos začal předvánoční prodej ještě dřív než loni, už asi v polovině října a prodává se téměř všechno, od stavebnic typu lego až po stolní hry. Je to i tím, že k nám přicházejí lidé, kteří sem za celý rok nepřijdou, různé tetičky, strýčkové, dědečkové, a kupují téměř vše. Lidé jsou přitom čím dál víc ovlivnění reklamou, stále se třeba ptají na korálky bindeez, které byly nedávno prohlášeny za zdravotně závadné,“ říká vedoucí hradecké prodejny hraček Jitka Dohnalová.

„Lidé u nás kupují víceméně všechno, co se vyskytuje v reklamách, ať už v televizi nebo v tištěných nabídkách. Velmi oblíbená je hra Škola kouzel, mluvící poník a další interaktivní zvířátka. Prodávají se i dřevěné hračky, ale nedá se říct, že by je nakupující nějak preferovali třeba před hračkami dováženými z Číny,“ říká vedoucí další hradecké prodejny hraček Renáta Ferbasová. S nadsázkou tak lze říci, že Ježíškovi by letos stačilo prolistovat několik barevných katalogů s hračkami, aby se dokonale zorientoval ve světě dětských přání.

Bonbony PEZ aneb Když je obal slavnější než obsah
Vedle energetického nápoje Red Bull jsou bonbony PEZ údajně ve světě nejznámější značkou, která pochází z Rakouska. Na trhu jsou už 80 let a prodávají se v 90 zemích.
Začátky byly skromné: doktor Eduard Haas z hornorakouského okresu Mühlviertel u českých hranic se v roce 1927 rozhodl bojovat proti kouření svých pacientů mátovými bonbony vlastní výroby. Vymyslel pro ně i název, který se skládá z prvního, prostředního a posledního písmene německého označení máty peprné - Pfefferminz.
Mentolových bonbonů je spousta druhů a ty hornorakouské by byly bezpochyby jen jedněmi z mnoha, kdyby po válce nepřišel nápad prodávat pastilky (postupně se objevovaly i další příchutě, převážně ovocné) v originálních krabičkách. Ty připomínají zapalovače a bonbony se vytlačují po zmáčknutí hlavice.
Definitivní celosvětový průlom přišel na začátku 60. let, kdy firma PEZ uzavřela dohodu s americkým studiem Walta Disneyho a jako hlavice zásobníků na bonbony se objevily hlavičky proslulých figurek z kreslených filmů. Zásobníky se staly velmi rychle kultovním zbožím a předmětem sběratelské vášně.

Ježíšek se chystá letos nadělovat domácí pekárny i zájezdy do Arabských emirátů

Už od 4. století je tradiční přípravou na Vánoce období adventu. Zatímco věřící si v této době připomínají příchod Ježíše Krista, obchodníci a nakupující se v těchto dnech zabývají značně světskými otázkami. Lidé totiž jako každý rok nechávají vánoční nákupy na poslední chvíli.
Pokud tedy máte pocit, že se v obchodech zařazujete do stále více se prodlužujících front k pokladně, vězte, že jste se ocitli přímo v centru předvánoční nákupní horečky.
V obchodech s elektronikou se před Vánocemi ve větší míře prodávají zejména drobné elektrospotřebiče, pro které už je třeba sáhnout do peněženky o něco hlouběji.
„Myslím, že letos budou velkým hitem mp4 přehrávače a GPS navigace,“ říká Jana Barvová, prodejce z jednoho chlumeckého obchodu s elektronikou.
Velkým hitem letošních Vánoc se ukazují být espressovače a domácí pekárny. „Jsou to takové malé domácí kavárny, které se plní speciálními vzduchotěsnými kapslemi, které již obsahují směs na požadovaný nápoj,“ uvedl jednatel společnosti Berry Ladislav Dopita. „Domácí pekárny jsou výborné zejména v rodinách, kde jeden z jejich členů musí držet bezlepkovou dietu. Protože je pečivo bez lepku stále málo dostupné a poměrně drahé, připravuje se v takových rodinách pečivo vlastní. A s domácí pekárnou je to mnohem snazší,“ popsal zákazníky oblíbený spotřebič Ladislav Dopita.
Netradiční dárek si mohou nadělit i lidé, kteří se rozhodnou strávit Vánoce na nějakém prosluněném pobřeží v exotické zemi.
Cestovní kanceláře nyní nabízejí řadu atraktivních destinací. Mezi nejoblíbenější patří Egypt nebo Spojené arabské emiráty.
K o něco dražším pak patří pobytové zájezdy na Kubu nebo Thajsko, jejichž cena se začíná pohybovat okolo tří desítek tisíc korun. Výjimkou nejsou ani pobyty ve Střední Americe, v El Salvadoru, v Brazílii nebo v Dominikánské republice.
„Nejvíce žádané jsou teď hlavně lyžařské zájezdy do italských nebo rakouských Alp,“ říká Aneta Kuněrová, referentka prodeje jedné hradecké cestovní kanceláře.

Ryb na vánoční trh bude dostatek. Vyplatí se nákup na sádkách

I přes mírnou zimu a nálety kormoránů, kteří ničili obsádky, jsou chovatelé ryb s letošní produkcí spokojeni
 
Podzimní výlovy jsou u konce. „Ryb na vánoční stůl bude dostatek, ale většinou podraží přibližně o pět korun na kilo,“ shodují se chovatelé ryb. Jejich cenu letos ovlivnilo především zdražení krmiva – pšenice a žita.
„Letošní výlovek je zhruba o padesát tun slabší než ten loňský. Přesto jsme s celkovým výsledkem spokojeni,“ uvedl Václav Pojar ze společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou, která obhospodařuje osmnáct set hektarů rybníků.
„Kilogram výběrového kapra u nás seženete za dvaasedmdesát korun,“ doplnil Václav Pojar.
Jestliže chcete nějakou korunu při nákupu kapra ušetřit, vyplatí se návštěva sádek, kde jsou opět připraveny tradiční předvánoční prodeje kaprů. Rozdíl při platbě za kapra přímo na sádce a u pouličních prodejců může dělat i dvacet korun za kilo.

Hlavní nepřítel? Kormorán!

I přes celkovou spokojenost s výlovy je ta letošní o něco slabší v porovnání s minulým rokem. Podle rybníkářů za to může především mírná zima ve spojení s nálety kormoránů. „Rybníky nezamrzly a kormoráni doslova plenili naše obsádky přesto, že se naši pracovníci zabývali hlavně jejich plašením,“ řekl Václav Pojar z chlumeckého rybářství.
Jeho slova potvrdil Miroslav Středa z Rybničního hospodářství v Lázních Bohdaneč. „Začátek výlovů komplikovala vyšší teplota způsobující kyslíkové deficity a konec pro změnu ledová krusta. Přesto celkový výlovek není špatný, ale promítlo se do něj řádění kormoránů černých, kteří nám některé obsádky zredukovali.“

 
Rybářství
Chlumec
nad Cidlinou

Nákup živých ryb na sádkách:
Chlumec nad Cidlinou
pá 14 – 17 h. so 8 – 11 h.
Žehuň
pá 14 – 17 h. so 8 – 11 h.
Kopidlno
pá 14 – 17 h. so 8 – 11 h.
Střehom
pá 10 – 16 h. so 9 – 12 h.
Charvatce
pá 10 – 16 h. so 9 – 12 h.
Žabakor ( obec Březina )
pá 10 – 16 h. so 9 – 12 h.
Nabídka ryb na sádkách včetně ceny za kilogram:
Kapr I.tř. 68,- Kč/kg
Kapr výběr 72,- Kč/kg
Amur 70,- Kč/kg
Sumec 195,- Kč/kg
Štika 200,- Kč/kg
Candát 300,- Kč/kg

 
 
 
Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč
Nákup živých ryb na sádkách:
Sádky v Lázních Bohdaneč
po 17. 12. – ne 23. 12.
Nabídka ryb na sádkách včetně ceny za kilogram:


Kapr I.tř. 65,- Kč/kg
Kapr výběr 75,- Kč/kg
Amur 70,- Kč/kg
Lín 90,- Kč/kg