Krajské město hostilo 13. ledna sedmou regionální diskusi projektu Občanské demokratické strany Vize 2020. Asi 140 účastníků z řad politiků, nezávislých odborníků i veřejnosti se zapojilo do více než čtyřhodinové diskuse o moderním zemědělství.

V úvodním příspěvku předseda ODS Mirek Topolánek připomenul, že základy pravicové politiky leží právě na venkově. „Je to návrat ke kořenům. Nepřímo navazujeme na prvorepublikovou Agrární stranu,“ uvedl. Alfou a omegou moderního zemědělství je podle něj náprava vlastnických vztahů.
S tím souhlasil i místopředseda ODS a garant tématu zemědělství Petr Gandalovič. „V Česku je stále milion parcel, se kterými se nedá nakládat,“ doplnil.
Host diskuse – europoslanec britských konzervativců Richard Ashworth – se věnoval v diskusním příspěvku budoucnosti Společné zemědělské politiky (SZP).

„Musí být více transparentní, spravedlivá a zabránit plýtvání,“ řekl. Upozornil přitom na studii OSN, podle které vzroste do roku 2030 požadavek na produkci potravin o polovinu. „Již jednou se takto povedlo zvýšit produkci díky technologiím. Nyní ale budeme narážet na problém nedostatku vody a energie,“ upozornil na výzvu, která před námi stojí.

Podle náměstka ředitele Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) Tomáše Douchy mezi největší nedostatky SZP patří nerovnoměrné rozdělování dotací mezi státy a kategoriemi farem. „Další slabinou je malá snaha o snižování protekcionismu vůči třetím zemím,“ dodal.

Agrární analytik Petr Havel upozornil na to, že evropská produkce potravin je nekonkurenceschopná. „Většina chudých lidí na světě si nebude moci dovolit drahé evropské potraviny. Proto musí evropská strategie počítat s udržením stávající produkce nebo s mírným útlumem,“ uvedl.

Místopředseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík se věnoval v příspěvku koncepci vlastnictví. „Vlastnické právo je základní hodnota svobodné společnosti. Odpovědnost k majetku je zároveň motivací do budoucna a poutem k předchozím generacím,“ zdůraznil.
Mezi hosty byli rovněž zástupci Společnosti mladých agrárníků (SMA) a Strany soukromníků.

„Velmi pozitivně lze hodnotit, že většina posluchačů vydržela až do konce diskuse. Během večera zaznělo mnoho zajímavých i provokativních názorů, které budou dále zpracovány,“ hodnotila besedu Petra Škopová, místopředsedkyně Oblastního sdružení ODS Hradec Králové.

Zdroj: www.vize2020.cz