„Od léta máme o stovku zaměstnanců víc, výroba se zvyšuje tak o 50 procent," řekl jednatel Ravensburger Karton z Poličky Marcel Hlouš.

Firma, která teď zaměstnává asi 600 lidí, vyrábí puzzle i stolní hry. Na Vánoce například připravuje adventní kalendář, ve kterém budou místo čokolády hračky, měl by to být hit zimní sezony. V sekci trojrozměrných puzzle přijde na trh například zmenšenina impozantního pomníku Tádž Mahal v indické Ágře.

„Vyrábíme také stolní hry na motivy filmových hitů, ale je to otázka licencí. Takže to dopředu ani nemůžeme prozrazovat, abychom nenapovídali konkurenci. Když se film rozjíždí v kinech, začínáme s výrobou," dodal Hlouš.

Výrobce dřevěných hraček Karel Makovský z Dědové na Chrudimsku postupně připravuje vánoční zásilky na sklonku srpna. Kromě hraček v Dědové navrhují a vyrábějí také dřevěné vánoční ozdoby, betlémy a svícny. O výrobky Makovského je zájem hlavně v zahraničí, z 80 procent má zákazníky v Británii, Nizozemsku a Belgii.

„U nás přišla taková degradace, lidé kupují dřevěné hračky v obchodech typu vše za 39 korun. Děláme třeba velká skládací auta, která ani moc neinzerujeme, protože se už stalo, že je někdo zkopíroval a za pár šprdlíků vyrobil v Číně. Naše práce pak přijde vniveč," řekl Makovský.

Vánocům se už začíná věnovat také Ladislav Chládek z Výprachtic na Orlickoústecku. Podle něj však doba zájmu o klasické ručně vyráběné hračky skončila. „Nejlepší roky skončily. Čína k nám začala valit hračky ve velkém. Co nám je platné, že dostáváme tituly od ministerstva kultury," podotkl.