Například v Pardubickém kraji byla za první tři čtvrtletí letošního roku zahájena výstavba 1938 bytů a domů. Na Hradecku vzniká nejvíce bytů v rodinných domech.
Za tento příznivý vývoj může především pozitivní situace na trhu hypoték a stavebního spoření a také očekávaná změna daně z přidané hodnoty u stavebních prací.
Celková stavební produkce se meziročně snížila. Většina firem spíše rekonstruuje. Jednou z nich je i Broumovské stavební sdružení. „Zájem o kvalitní bydlení stoupá. Nyní se spíš věnujeme rekonstrukcím, například školních zařízení. V současnosti se nejvíce uplatňujeme na Broumovsku a Náchodsku a již máme některé zakázky na příští rok,“ uvedl jednatel společnosti Miroslav Netík. Ředitel společnosti M – Bytová investiční Pavel Kutnar informoval, že v současnosti se staví více domů než bytů. „Nejvíce jsme stavěli v Pardubicích. Počítáme, že lidé budou stavět i v budoucnu, protože mají zájem o kvalitní bydlení, a navíc platy rostou,“ sdělil Deníku Pavel Kutnar.
Právě na Pardubicku je poptávka po bytech největší, například v Trnové brzy vyroste osm činžovních domů. V Hradci Králové společnost Orco Property Group buduje nové bydlení na Plachtě, kde je 161 bytových jednotek.
„Tyto byty byly prodány ještě před dokončením stavby, která bude hotova v prvním čtvrtletí příštího roku,“ informovala tisková mluvčí společnosti Orco Property Group Petra Zdeňková.

 

 

Příspěvek na bydlení od ledna 2008

Přijetím zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů dochází od prvního ledna ke změnám dávek.
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže třicet procent příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto třicet procent příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Do normativních nákladů se zahrnují pro nájemní byty částky nájemného a pro družstevní byty a byty vlastníků obdobné náklady.
Dále jsou do nich zahrnuty ceny služeb a energií.
Tyto náklady na bydlení jsou propočítány na přiměřené velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících.
Výše příspěvku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu 0,30.

 

 

 

V hradeckém kraji stoupl počet dokončených bytů o polovinu

 

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji nabrala výrazně na tempu. Počet dokončených bytů od ledna do září v kraji meziročně vzrostl o 48 procent na 1009. Výstavba bytů tak rostla rychleji než v celé zemi, která vykázala nárůst o 31 procent na 23.826 bytů. Vyplynulo to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Růst bytové výstavby v hradeckém kraji by se neměl zastavit ani v dalších měsících. Jen v Hradci Králové buduje několik firem bytové domy se stovkami bytů. Například developerská společnost Eube chce do příštího září na místě bývalé mlékárny v Hradci Králové dokončit 149 bytů. Firma Bouwfonds hodlá v krajském městě ještě letos zahájit stavbu 79 rodinných domků. Celkem stavbaři v kraji do září zahájili výstavbu 1365 bytů.

Výstavbu bytů podle statistiků zvyšuje zejména příznivá situace na trhu stavebního spoření a hypoték a očekávané zdražení stavebních prací kvůli vyšší DPH od ledna příštího roku. Stavebníkům letos mimořádně přálo i počasí, kdy rekordně teplá zima umožnila vyšší nasazení techniky i lidí.

Poslední čísla ČSÚ také potvrdila, že nejvíce bytů v hradeckém kraji vzniká v rodinných domech. Z 371 bytů dokončených jen ve třetím čtvrtletí jich 153 bylo právě v rodinných domech. V bytových domech vzniklo 146 bytů, kolem 60 bytů vzniklo v různých přístavbách a vestavbách.

Vývoj výstavby bytů v Královéhradeckém kraji:

1.-3. čtvrtletí 2005 1.-3. čtvrtletí 2006

1.-3. čtvrtletí 2007

Počet dokončených bytů 831 682 1009

Počet zahájených bytů 1399 1429 1365

V Pardubickém kraji se každoročně staví stále víc bytů

 

V Pardubickém kraji stále stoupá množství lokalit, kde vznikají nové bytové a rodinné domy. Stavební firmy od ledna do konce září zahájily stavbu 1938 bytů, v loňském roce ve stejném období jich bylo o 141 méně. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

Za poslední tři roky dokončili stavaři od ledna do konce září 900 až 971 bytů. Stavebnímu tempu napomáhá podle statistiků nabídka hypoték a stavebního spoření a očekávaná změna DPH u stavebních prací. Stavařům napomohla i mírná zima, která nepozastavila práce jako v minulých letech.

Nejpatrnější jsou stavební práce na Pardubicku, kde je po bytech poptávka početně největší. Byty zejména v rodinných domech vznikají v místní části Svítkov, Staré Čívice, bytové domy vyrostou na okraji Polabin. Osm činžovních bytů vyroste v Trnové. Ještě než se byty začaly stavět, byly rozprodané.

"Měli jsme pořadníky, ani jsme nabídku u prvních dvou etap nedávali na internet," řekla Martina Valentová z developerské společnosti CZ stavební holding.

O byty je však zájem v celém kraji. Například radnici v Litomyšli na Svitavsku z ankety vyplynulo, že 70 procent místních lidí se domnívá, že ve městě je nedostatečná nabídka bytů. Podobná je situace v Moravské Třebové na Svitavsku. Pokud se v inzerátu objeví nabídka, velmi rychle si najde zákazníka, řekla před časem ČTK Jaroslava Petrová z realitní kanceláře Ores.

Vývoj výstavby bytů v Pardubickém kraji

1.-3. čtvrtletí 2005 1.-3. čtvrtletí 2006 1.-3. čtvrtletí 2007

Počet dokončených bytů 900 909 971

Počet zahájených bytů 1463 1797 1938

Zdroj: ČSÚ