Jen minulý týden tu skončil Textil Čertík, obchod s oblečením Ritmo jeans music a zlatnictví Perla.  Do konce července ulici opustí i dětské oblečení Lucifer.

Vysoké nájmy

Důvod? „Máme vysoký nájem a tržby, ze kterých ho nemůžeme utáhnout," svěřila se Deníku prodavačka obchodu s oblečením, který v ulici S. K. Neumanna skončil posledního května.

Textil se přesunul ke Střelnici. „Sice tam neproudí takové davy jako u nádraží, ale nájem bude poloviční," vysvětlila prodavačka.

Stejná situace se opakuje i směrem do centra Hradce. Opuštěně totiž vypadá také třída Karla IV. nebo podchod, kde roky sídlil obchůdek s orientálním zbožím Indira. I ten se nedávno odstěhoval

Obchodníci, kteří z ulic u nádraží odcházejí, přitom přežili několikaměsíční rekonstrukci, jež skončila teprve v závěru minulého roku.

Soukromí vlastníci

Podle tiskové mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové jsou obchodníci sídlící na této tepně v drtivé většině nájemci nebytových prostor vlastněných komerčními subjekty.

„Těm, kteří obývají městské prostory, jsou asi tři, a podali si žádost, město vyšlo vstříc a radní města jim odhlasovali snížení nájemného, které bylo po dobu rekonstrukce téměř o polovinu nižší," upřesňuje mluvčí.

Obchody houfně opouštějí hlavní tepny města

Hradec Králové - Volné plochy k pronájmu, z technických důvodů zavřeno, výprodej. To jsou nápisy, které nyní uvidíte na třídě S. K. Neumanna nejčastěji.

Ulici lemují prázdné výlohy opuštěných obchodů,  zavřená je i městská tržnice, která ještě donedávna žila čilým ruchem.

Odliv zákazníků v poslední době pociťuje také Třída Karla IV. a Gočárova třída. I tady v poslední době přibylo několik prázdných výloh.

Lidé do obchodů chodí. Ale nekupují

„Dva roky jsme byli vedle čajovny na pěší zóně. V únoru jsme se přestěhovali na S. K. Neumanna, teď ale balíme. Končíme úplně," říká Sabina Fialová, prodavačka v obchodě s dětským oblečením Lucifer, který zavírá na konci července.

„Ne, že by lidi nechodili. Je jich dost. Ale bohužel nenakupují, jen se přijdou podívat. Z toho vysoký nájem, co tu máme, nezaplatíme," vysvětluje mladá prodavačka.

Stejně argumentují i ostatní obchodníci. „Lidé nemají peníze, nikdo nechce utrácet a nájmy jsou moc velké," stěžují si shodně.

Volné komerční prostory jsou i na Dukelské třídě a v obchodním centru Atrium, které tu sídlí. Nápisy, které nabízejí volné prodejní plochy, najdete i na obchodním domě Tesco, jež je s Atriem spojené.

Jde přitom o exkluzivní lokalitu téměř v centru města, která má velmi blízko k autobusovému a vlakovému nádraží  – denně tu proudí davy lidí.

Vedle ulic, které se mění v třídy duchů, by měly v nejbližší době vyrůst nové obchody v obytném komplexu Kollárova, který sídlí ve stejnojmenné ulici, jež kříží S. K. Neumanna.

Společnost Naxos, která v domě prodává nově dokončené a zkolaudované bytové jednotky, nabízí i nebytové prostory, které jsou v přízemí moderně vyhlížejícího domu.

Nové prodejny 
i ordinace lékařů

„Probíhá výběrové řízení, nebytové prostory prodáváme jako celek. Developer  si je poté předělá k obrazu svému," říká Pavel Kalina ze společnosti Naxos.

Ten počítá s tím, že by zde mohly být prodejny s oblečením, supermarket nebo například lékařské ordinace.

„Zájemců je dost," dodává Pavel Kalina.