Razantní oteplení umožnilo zemědělcům výrazný posun v polních pracích. Přesto se třeba setí jarních obilovin oproti loňsku kvůli dlouhotrvající zimě zpozdilo až o pět týdnů.

Zatímco u obilí, kukuřice či pozdních brambor nemusí opožděné setí a sázení představovat větší problém, pěstitelé raných plodin očekávají propad tržeb.

„Česká zelenina přijde na trh o tři týdny později, to znamená o tři týdny zkrácení tržeb, tam už ty ekonomické ztráty budou," řekl prezident Agrární komory a senátor za Chrudimsko Jan Veleba.

Jeho slova potvrzují soukromí zemědělci. Třeba na Chrudimsku začaly jarní práce na polích s třítýdenním až čtyřtýdenním zpožděním. A pozdní setí může mít negativní vliv na úrodu. Loni touto dobou už měli farmáři zaseté jařiny a polovinu brambor. Největší propad se čeká u jarní pšenice  a jarního ječmene.

„Propad produkce nemusí být tristní, pokud bude dostatečná vláha, přiměřená teplota a sluneční svit. Naopak ozimé plodiny vypadají dobře, výnosy by mohly být dobré," řekl šéf chrudimské agrární komory Jaroslav Kopista.

Pozdní setí jařin se odrazí na horších výnosech obilovin. Budou mít méně času na zrání. „Více nás bude stát i přihnojování, a když pak spočítáme škody, které nám způsobila dlouhá zima, dostaneme se k desítkám milionů korun," odhaduje ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias. Běžně mají zemědělci na jarní práce dva měsíce. Letos to musí stihnout za polovinu. Zatím je na polích mokro a i to může být problém. Odnesou to ozimy.

Naproti tomu farmáři na Rychnovsku si stěžují, že větší škody než mráz jim způsobila lesní zvěř. „Hlavně divočáci a to jak na trvalých travních porostech, tak na podzimním výsevu," postěžoval si šéf společnosti Zopos Přestavlky Zbyněk Myšák.