Ve Špindlerově Mlýně, jednom z hlavních středisek Krkonoš, byla letošní lyžařská sezona o čtyřicet dní kratší než před rokem. „Ve srovnání s loňskem prošlo turnikety celkově zhruba šedesát procent lidí, což jsou necelé čtyři miliony. Investice let příštích to ale v žádném případě neovlivní,“ říká Jiří Beran ze Skiparku Špindlerův Mlýn. Ten má výhodu, že je na české poměry ve „vysoké“ nadmořské výšce. Hůř jsou na tom po letošní zimě vlekaři, kteří provozují sjezdovky v nižších polohách. „Letos jsme jezdili 20 dnů místo loňských 106. A ne na třech vlecích, nýbrž jen na jednom. Ve výsledku odhaduji tržby oproti loňsku tak na desetinové. Sezona prostě dopadla katastrofálně, přesto bych ale neřekl, že jsme skončili ve ztrátě,“ řekl Mirek Akrman, šéf občanského sdružení, které provozuje sjezdovku v Hlinsku na Vysočině.

Státní pomoc? Nesmysl!

Většině provozovatelů vleků v Krkonoších a Orlických horách by nedávná iniciativa Svazu provozovatelů lanovek a vleků žádat stát o finanční pomoc kvůli katastrofální zimní sezoně byla k smíchu. „Je to opravu holý nesmysl. To by pak v létě mohly žádat o peníze koupaliště, že se jim nevyvedla sezona. Celá iniciativa vychází ze Svazu provozovatelů lanovek a vleků, většina vlekařů je ve skutečnosti proti,“ zlobí se Petr Kánský, šéf skiareálu v Říčkách v Orlických horách.

Provozovatelé větších areálů navíc přiznávají, že si zas až tak moc stěžovat na teplou zimu nemohou. „Vloni byla zima abnormálně skvělá, letos zase abnormálně mizerná, takže v průměru jsme na tom pořád stejně,“ uvedl Kánský. Přibývající vize tzv. teplých zim zvyšují u veřejnosti obavy o budoucnost zimní dovolené na českých horách.