Náš čtenář by rád ke konci roku zjistil, kolik letos spotřeboval elektřiny a plynu. Musím jít proto do nějakého zákaznického centra, nebo to zvládne sám?

close Robert Šíma, Bohemia Energy info Zdroj: Archiv zoom_in "Určitě máte pravdu, že pokud chcete mít své výdaje za energie pod kontrolou, je dobré si stav plynoměru a elektroměru evidovat pravidelně. Můžete tak sledovat svoji historickou spotřebu nebo třeba i odhalit nového "žrouta" energií. Výkyv ve spotřebě vás totiž může upozornit například na špatnou elektroinstalaci nebo vadný spotřebič," odpověděl ředitel zákaznické péče Bohemia Energy Robert Šíma.

S koncem roku je to ale ještě důležitější – od 1. ledna se zpravidla mění regulovaná část ceny energií, tedy ta část, jejíž cenu stanovuje Energetický regulační úřad. Spotřeba celého fakturačního období se tímto způsobem rozdělí a do data změny budete mít spotřebu spočítanou podle starších ceníků, tedy zpravidla s nižšími cenami. Nové, většinou vyšší ceny, budou uplatněny až na spotřebu od data zvýšení.

Samoodečet? Nic složitého

Samotný tzv. samoodečet není nic složitého, stačí opsat potřebné hodnoty z příslušného měřidla. Plynoměr má vždy pouze jeden číselník. V případě, že máte u elektřiny dvoutarifní sazbu, nezapomeňte zapsat odečty u vysokého i nízkého tarifu. Uváděné hodnoty se odečítají bez desetinného místa a údaje jsou u elektřiny v kWh a u plynu v m³.

Našim zákazníkům obvykle doporučujeme využít k nahlášení samoodečtu webovou kancelář. Je to nejjednodušší způsob, kdy vše vyřídíte zdarma, v pohodlí svého domova.