„Speciální statistiku na tento den nemáme. Vloni jsme  poslední dubnový a první květnový den měli pouze dva požáry.  Jednou hasiči vyjížděli kvůli neohlášenému pálení v České Čermné na Náchodsku a 1. května dohašovali doutnající ohniště po pálení čarodějnic v Novém Městě nad Metují," uvedla Martina Žahourková, mluvčí královéhradeckých hasičů.

Dodala, že za poslední roky  v tento den nezaznamenali žádný požár, při kterém by byl někdo zraněn nebo došlo k velkým škodám na majetku.

Někteří ovšem tradici zneužívají a místo dřeva pálí odpad. „V aktuálním průzkumu  tvrdí 94 procent lidí, že jejich čarodějnická hranice je stavěna pouze ze dřeva a ořezaných větví.

Sedm procent uvádí, že oheň stráví spalitelný odpad, který navozí lidé z okolí, a jen jedno procento přiznává, že se u nich spaluje vše, co se dá, včetně starých pneumatik," vysvětlil Jiří Cívka, mluvčí pojišťovny Generali.

Noc filipojakubská
Ohně zapálené o poslední dubnové noci měly po zimě dodat sílu slunci a zničit temné síly ohrožující plodnost a úrodu. V Čechách a na Moravě se slaví  noc filipojakubská, v severní Evropě noc Valpuržina. Je však známější jako noc čarodějnic, které se při ní podle pověry slétají na vyvýšená místa, kde za přítomnosti čerta či čaroděje rokují, hodují, zpívají a tančí. Ve slovanském pojetí se pak na pometlech rozlétnou po okolí, aby škodily lidem a zvířatům. Lidé se bránili různými způsoby, do dnešní doby se ale většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů, u nichž se lidé baví a hodují. Někde se navíc pálí figurína čarodějnice či košťata, která, hodí-li se do výšky, mohou podle pověry osvětlit nebo srazit letící čarodějnici.

Oheň musíte mít 
pod kontrolou

Při dnešním pálení byste se podle hasičů měli držet základních bezpečnostních opatření. Místo pro rozdělávání ohně by mělo být vzdálené minimálně 50 metrů od okraje lesa a ohraničeno kameny. Oheň by se v žádném případě neměl nechávat bez dozoru a po akci by se mělo zkontrolovat, zda jste ohniště důkladně uhasili, ideálně ho zalít vodou.

Při „pálení čarodějnic"  nepodceňujte ani momentální počasí. I slabý vítr totiž může způsobit rychlé rozšíření ohně na nedaleké porosty nebo domy.

Hasiči varují i před oblíbenou zábavou jako přeskakování vater, při kterém může u přeskakujícího chytnout část oděvu.

„Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popřípadě jiné hasební látky, je nejvhodnější použít pravidlo Zastav se, lehni si a kutálej se!" uvedla mluvčí a doplnila, že v žádném případě by člověk, kterému hoří oděv, neměl utíkat. Při běhu nebo chůzi se totiž oheň ještě více rozšíří.