"V porovnání s loňským rokem se počet zásahů během letošního silvestrovského veselí zvýšil. V loňském roce zaznamenaly hasičské statistiky během posledního dne v roce a prvních hodin roku 2019 celkem 24 zásahů," konstatoval Ondřej Sezima z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Řidiči bourali, hořely popelnice i túje

Například v Dykově ulici v Hradci Králové hořela v úterý kolem osmé hodiny ráno popelnice. Bez včasného uhašení by hrozilo rozšíření požáru na poblíž zaparkovaný osobní automobil. Hasiči popelnici brzy uhasili. Na místě byl přítomný také vyšetřovatel příčin požáru, který zjistil, že majitel do popelnice nasypal nedohašený popel.

Krátce před polednem pak v městské části Kukleny došlo ke střetu dvou osobních vozidel. "Při nehodě se zranila jedna osoba, žena skončila v péči zdravotnické záchranné služby. Hasiči z centrální požární stanice Hradec Králové asistovali zdravotnické záchranné službě a také policii, která v místě řídila dopravu," popsal Ondřej Sezima.

K další nehodě došlo odpoledne opět v Hradci Králové, tentokrát v městské části Věkoše. Automobil sjel mimo vozovku a dvě osoby skončily v péči zdravotnické záchranné služby. Jednu museli poté převézt do nemocnice.

Minutu před 18. hodinou vyrazili profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové k dopravní nehodě osobního automobilu na Brněnské ulici v Hradci Králové. Hasiči vozidlo odtáhli mimo silnici a zasypali sorbentem uniklé pohonné hmoty. U vraku auta se v době příjezdu hasičů nenacházel řidič ani nikdo další. O půl hodiny později už byla situace dramatičtější. Ve Zborovské ulici zůstalo auto po nehodě převrácené na boku a v jeho blízkosti se nacházely dvě zraněné osoby, které skončili v péči zdravotnické záchranné služby.

Krátce po 22. hodině museli do práce také hasiči z Nového Bydžova. Poblíž Nechanic sjelo auto, ve kterém cestovali čtyři lidé, mimo silnici. Jeden člověk poté skončil v péči zdravotnické záchranné služby.

Jen pár minut po začátku Nového roku museli hasiči z centrální stanice v Hradci Králové do Vysocké ulice k hořící túji, která se nacházela poblíž vchodu do jednoho z domů a hasiči tak zabránili možnému rozšíření požáru.

Posledním nočním výjezdem pak byla krátce před půl druhou hodinou hořící popelnice, která chytla od papírové krabice.

Auto narazilo do domu i sloupu elektrického vedení

Hasiči na Jičínsku zasahovali v prvních minutách posledního dne v roce u dopravní nehody v obci Lužany. "Řidič v osobním autě vyjel mimo vozovku a narazil do domu, poničil také sloup elektrického vedení. Automobil po nárazu zůstal na střeše a řidič z něj částečně vypadl," popsal vážnou nehodu Ondřej Sezima. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Jičín, kteří po příjezdu neprodleně zahájili předlékařskou pomoc a následně předali muže do péče zdravotnické záchranné služby. Na místo byli přivoláni také energetici, kteří odpojili elektrický proud ve vedení na poničeném sloupu.

Hasiči ze stanice Jičín dvě hodiny po Silvestrovské půlnoci hasili hořící plechový kontejner v Jičíně – městské části Soudné.

V komíně hořely saze

Na Náchodsku došlo v úterý brzy ráno k požáru sazí v komíně v Klicperově ulici v Malé Skalici. Naštěstí nedošlo k rozšíření plamenného hoření na samotnou budovu, hasiči komín vymetli a vyvětrali a objekt předali k dalšímu užívání majiteli. Událost se obešla beze škody i bez zranění.

Deset minut po začátku roku 2020 pak hasiči ze stanice Náchod během několika málo chvil uhasili za pomoci vysokotlakého vodního proudu hořící okrasnou kleč ve Starém Městě nad Metují.

Na Rychnovsku havaroval motorkář

Asi jeden kilometr za obcí Borohrádek směrem na Choceň došlo v úterý odpoledne k dopravní nehodě motorkáře, který sjel z vozovky a zůstal na místě zraněný. Motorkář skončil v péči zdravotnické záchranné služby, hasiči na místě řídili dopravu, provedli u motocyklu protipožární opatření a následně také úklid vozovky.

První den v roce pak v rodinném domě v Rokytnici v Orlických horách hořely saze v komíně. "Za pomocí nastavovacích žebříků se hasiči z Rychnova nad Kněžnou, Žamberku a Rokytnice v Orlických Horách dostali k hlášenému zahoření sazí v komíně. Hasiči vybrali komín, srazili saze pískem a prohlédli celý komín termokamerou. Komín byl na více místech popraskaný a dlouhodobě neudržovaný," sdělil Ondřej Sezima a doplnil, že hasiči v půdním prostoru ořezali prkna a hořící materiály v blízkosti komínu. Přítomný vyšetřovatel příčin požáru majiteli dočasně zakázal další používání komínu.

V Žacléři hořela trafostanice

K požáru izolátoru na trafostanici vyjeli v úterý odpoledne profesionální hasiči ze stanice Trutnov a dále jednotky sboru dobrovolných hasičů z Žacléře a Trutnova – Horního Starého Města. Hasiči počkali na příjezd energetiků, kteří odpojili elektrický příkon, načež výboj a hoření ustaly. Nebylo tak zapotřebí využít speciální přívěs s práškovým hašením, který přivezli hasiči z Trutnova.