Dva hektary lesa například lehly popelem v úterý v podvečer mezi Lukavicí a Písečnou na Orlickoústecku. Šlo o požár mýtiny a pětiletých mladých stromů, poté se oheň rozšířil i na vyšší porost.

Na co si dát pozor
• Pozor na zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač).
• V lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech.
• Oheň rozdělávejte minimálně 50 metrů od kraje lesa a neodcházejte od něj. Při nynějším suchém počasí ho nerozdělávejte vůbec.
• Každé větší vypalování raději předem nahlaste hasičům.

„Pět hasičských jednotek požár zlikvidovalo po dvou a půl hodinách.  Příčinou vzniku požáru bylo ponechané místo bez dozoru při pálení klestí. Škoda byla vyčíslena na 200 tisíc, uchránit se podařilo majetek ve výši 5 milionů korun. Podle vyšetřovatele bude udělena pokuta," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Když začalo hřát jarní sluníčko, vydali se lidé uklízet své zahrady po zimě. V porostech vysušených nedostatkem srážek se však oheň šíří velmi rychle a problémy může způsobit i sebemenší neopatrnost, třeba odhození nedopalku cigarety.

„Požáry v lesích jsou pro hasiče komplikované, protože k nim zpravidla dochází v nepřístupném terénu. Problém je i při požáru lesní hrabanky, který se může nepozorovaně šířit pod zemí," řekla mluvčí hradeckých záchranářů Martina Žahourková.