„Letos se hodně prodávají bedýnky, kde stačí zapálit knot a ohňostroj může začít. Někteří lidé kupují jen symbolické fontány či římské svíce," potvrzuje Iva Kellnerová, která pyrotechniku prodává v OC Atrium.

Pokud si chcete podobné „hračky" koupit, musí vám být minimálně 18 let pro druhou třídu pyrotechniky, případně 21 let pro třetí třídu. „Občas přijdou děti a zkouší si něco koupit. Samozřejmě mají smůlu a musí přijít s dospělým doprovodem," usmívá se Iva Kellnerová.

Při dnešních oslavách ale buďte opatrní. Nikdo by s pyrotechnickými předměty neměl manipulovat pod vlivem alkoholu nebo látek, ovlivňujících pozornost jako jsou léky či drogy. V žádném případě by s těmito výrobky neměly manipulovat děti, a to ani pod dohledem dospělých osob.

„Opatrně bychom měli také zacházet s různými dělbuchy a petardami, které sice z hlediska hoření neznamenají zvýšené riziko, ale díky svým, mnohdy značným, zvukovým efektům mohou v případě nevhodného odpálení poškodit sluch osoby, která s nimi manipuluje nebo dalších osob, které se vyskytují poblíž," varuje Martina Žahourková, mluvčí hradeckých hasičů.

Pozor také dejte na své zvířecí miláčky. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí. Někdy může dojít i k trvalému poškození jejich zdraví, zejména psychiky.

„Jen při rozumném přístupu a snižování rizik vyplývajících z nástrah kolem oslav na konci roku prožijeme klidné svátky ve zdraví a pohodě," zakončila Žahourková. (jap)