Říkali mu podivín, vandrák, kutil, sběratel. Na starém kole s kárkou a věrným psem sbíral v ulicích Hradce staré spotřebiče a další harampádí, které lidé vyhazovali. Co neprodal, to si odvezl domů.

Sběratelská vášeň se 62letému muži zřejmě stala osudnou. V neděli večer společně s družkou z Polska, která byla o pět let mladší, v hromadách odpadu uhořeli.

„Ohnisko požáru bylo kolem soustavy elektrických topidel. Máme podezření, že na jednom z nich došlo ke zkratu. Zajímavé je, že tam neměli elektroměr, takže elektřinu odebírali načerno,“ uvedl Jaroslav Noha, vyšetřovatel hasičského sboru kraje (HZS).

Stavení vzplálo krátce před desátou hodinou večer. Při příjezdu hasičů byl už celý dům v plamenech. „Podlaha půdy se zřítila do přízemí domu. Hasiči museli použít dýchací přístroje. Zásah byl komplikovaný velkým množstvím odpadu a věcí, přes které se jen těžko dostávali dovnitř,“ uvedla mluvčí HZS Martina Žahourková.

Na místo se sjely jednotky z Hradce Králové, Chlumu, Hořiněvsi a Nedělišť. Požár se jim podařilo dostat pod kontrolu zhruba po 45 minutách. Při prohlídce požářiště objevili záchranáři nejprve bezvládné torzo muže. Po několika desítkách minut našli také ohořelou ženu.

Až do rána pak hasiči rozebírali zničenou konstrukci stropu a dohašovali doutnající hromady odpadu. „Požár se jim podařilo zcela zlikvidovat pět minut po sedmé hodině ráno,“ dodala Žahourková.

Výši škody policisté odhadli zhruba na jeden milion korun. „Přesnou příčinu smrti obou osob určí až pitva,“ sdělila mluvčí hradecké policie Marta Trávníčková.

Podle obyvatel Nedělišť šlo o hodně divokou domácnost. „Občas k nám chodil na ošetření. Naposledy v létě přišel ve slipech se zkrvavenou hlavou s tím, že ho praštila sekyrou. Navíc to není poprvé, co tam hořelo. Ale je jich škoda. Takoví lidé na vesnici prostě patří,“ řekla sousedka Jiřina Vojtěchová.

„Střízliví byli minimálně. On byl kdysi ve vězení, problémy však byly s ní. Jednou mu vypila lahev vodky, tak ji praštil pálkou a ona ho bodla. Ale cizím neubližovali,“ dodal Josef Macháček.