Lidé stále mohou nahlásit pálení i telefonicky na číslo 950 570 110, ale zatěžují tím činnost operačního střediska. Daleko lepší je tedy využít webových stránek Hasičského záchranného sboru. Vyplnění údajů na internetu zabere jen několik minut.

„Ohlášení se rozhodně neprovádí na čísla linek tísňového volání 112 a 150, které slouží přímé pomoci postiženým," upozornila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

A proč je vlastně nutné pálení hlásit? Ohlášením se předejde zbytečným výjezdům hasičů. A pokud by se někomu ohlášený oheň vymkl z ruky, díky přesnému udání místa  pojednou hasiči najisto, takže tam budou dříve.

Webové adresy
V Pardubickém kraji je to adresa www.hzspa.cz/paleni, v Královéhradeckém kraji  se mohou lidé hlásit na http://paleni.hzshk.cz/index.php?menu=3. Podle mluvčího hradeckých hasičů Ondřeje Sezimy je aplikace dostupná na webu, kde lidé najdou grafický obdélník Pálení klestí.

Oheň v přírodě není radno podceňovat

Ale i u ohlášeného pálení je třeba dodržovat zásady bezpečnosti. Požáry v přírodě bývají velmi nebezpečné. Jen v Pardubickém kraji zasahovali loni hasiči u 92 požárů v přírodním prostředí, v Královéhradeckém zaznamenali asi 80 zásahů.

O tom, že obyčejné pálení klestí  může skončit neštěstím svědčí případ, který se stal před čtyřmi lety v Javorné na Chrudimsku. Starší muž tam pálil klestí v lese, ale oheň se rozšířil na mýtinu o rozloze asi jednoho hektaru. Muž se nadýchal kouře a utrpěl vážné popáleniny, s nimiž ho musel vrtulník transportovat na oddělení popálenin do Prahy.

Stejně velká paseka začala kvůli neopatrnosti při pálení klestí hořet u Orlického Záhoří na Rychnovsku. Do boje s plameny museli hasiči vyslat deset jednotek a nasadit i speciální letadlo. Tento požár se však obešel bez zranění.

Neodcházejte od neuhašeného ohniště

Hasiči radí, aby hromada páleného klestí či trávy byla dostatečně daleko od domů či hospodářských stavení a kolem byl metr široký pruh země zbavený trávy, protože oheň se může rychle rozšířit na okolí. Lidé by taky měli mít nějaký prostředek k hašení a od hromady neodejít dříve, než ohniště zcela uhasí.