AKTUÁLNĚ: Hasiči z Hradce Králové zasahují s Tatrou 815 v Raspenavě, kde se odpoledne přehnala přívalová vlna. Hasiči kontrolují domy, zda se v nich nenachází lidé. Hasiči z Jičína pokračují se čluny na Frýdlant.

Odpoledne zachraňoval vrtulník Hasičské záchranné služby z Hradce Králové s hasičem - leteckým záchranářem v podvěsu člověka z vody v Raspenavě.

Večer vyjedou na pomoc do Libereckého kraje záchranáři Vodní záchranné služby z Náchoda se čluny.

Situace v Královéhradeckém kraji

Vydatný déšť v sobotu zvedl hladiny řek také v Královéhradeckém kraji. V Meziměstí na Náchodsku na řece Stěnavě byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Během dopoledne zasahovaly čtyři jednotky dobrovolných hasičů z Trutnovska a Náchodska v Dubenci na Trutnovsku, kde voda z vytrvalého deště zatopila pole a zaplavila místní komunikaci a dostala i do obytných domů.

PSALI JSME:

V sobotu před půl čtvrtou byl na pomoc s evakuací v Libereckém kraji vyslán také vrtulník záchranné služby z Hradce Králové i s hasičem – leteckým záchranářem. Ti jsou vycvičení pro práci v podvěsu vrtulníku.

První dva hasiči z krajského města s Tatrou 815 vyjeli do Libereckého kraje již po 13. hodině. Spolu s nimi se na pomoc vydali další čtyři hasiči z Jičína s Avií a dvěmi čluny. Konkrétní místo jejich nasazení zatím nebylo určeno. Situace v Libereckém kraji je však kritická.

V hradeckém okrese je zatím spíše klid. Hasiči vyjížděli k několika málo událostem, kdy odčerpávali vodu ze sklepů, ale jinak déšť okres více nepostihl. Nejdramatičtější situace nastala v obci Račice nad Trotinou. Jednotka je v terénu, aby monitorovala hladinu zdejšího potoka, který by se mohl rozlít do okolí a případně napáchat škody.

Horší situace panuje na Chrudimsku. Okres sužují lokální záplavy, v Šiškovicích a Rabštejnské Lhotě byl evakuován dětský tábor. Obce jihozápadně od Chrudimě postihla záplavová vlna. Nejhorší situace je v Mladoňovicích či Smrkově Týnci, uzavřena byla první zničená silnice. (red)

Lokální povodeň vyplavila také vesnice na Chrudimsku. Okres sužují lokální záplavy, v Šiškovicích a Rabštejnské Lhotě byl evakuován dětský tábor. Obce jihozápadně od Chrudimě postihla záplavová vlna. Nejhorší situace je v Mladoňovicích či Smrkově Týnci, uzavřena byla první zničená silnice.
Více se dozvíte zde.