„Čtyři jednotky hasičů zasahují ve Smiřicích, části Rodov u požáru střechy rodinného domu. Na střeše jsou umístěné fotovoltaické panely. Hasební zásah probíhá, událost je hlášená zatím bez zranění osob,“ informovali hasiči na twitteru.

Jedná se o objekt se třemi bytovými jednotkami, střecha byla podle hasičů zasažena v celém rozsahu. K hašení hasiči využívali i výškovou techniku.

Běžně musí jednotky požární ochrany v případě hašení budov s fotovoltaikou postupovat velmi opatrně, protože zde existuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. „V tomto případě byla už při příjezdu jednotek na místo události střecha v plamenech, část konstrukce s většinou panelů se zhroutila dovnitř objektu. Jedna z bytových jednotek byla stále pod proudem, hasičům se ji podařilo rychle odpojit,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Stříbrný rybník letos v červnu. To byla ještě kvalita vody v rybníku dobrá.
Nebezpečná voda. Stříbrný rybník v Hradci Králové musel ukončit koupací sezónu

Hasiči museli rozebrat celou střešní krytinu. Pomocí termokamer navíc jednotky zjistily, že se požár šíří za sádrokartonovými stěnami v elektrických rozvodech. „Pomocí hasicích hřebů se povedlo skryté šíření zastavit. Kolem 14.30 hodin ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru, dále pracovali hasiči na dohašování ohnisek a rozebírání konstrukcí,“ uvedla mluvčí.

Zlikvidovat požár se podařilo kolem 16. hodiny. Na místě bude do nočních hodin hlídat požářiště místní dobrovolná jednotka ze Smiřic.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o dřevostavbu se sádrokartony, oheň i samotné hašení ji podle hasičů velmi poškodily. Vyšetřovatelé předběžně vyčíslili, že škody jsou ve výši asi 10 milionů korun. Uchráněné hodnoty představují asi jeden milion korun (zejména vnitřní vybavení).

Uprchlý vězeň Pavel Červený.
Pomůžete s dopadením? V Hradci Králové utekl vězeň odsouzený za krádeže

„Dům je nyní neobyvatelný, se zástupci samosprávy bylo řešeno na místě případné náhradní ubytování pro obyvatele zasažené řadovky. Při události nebyl nikdo zraněn,“ podotkla mluvčí.

Příčina požáru se vyšetřuje.  Na jejím objasnění spolupracují vyšetřovatelé hasičského sboru spolu s experty v oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR z Lázní Bohdanče. „Na místě byly odebrány vzorky, které budou nyní podrobeny odborné expertíze v laboratoři IOO,“ doplnila Martina Götzová.