Noční volání

„Tato událost byla operačnímu středisku Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje ohlášena v sobotu pětačtyřicet minut po půlnoci,“ rekapituluje mluvčí záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. „Na místo vyjeli profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové a stanice Pražská, Hasičského záchranného sboru podniku Správy železniční dopravní cesty Hradec Králové, dobrovolní hasiči z městských částí Plácky a Malšova Lhota.“

Dům plný lidí


Opuštěný a vybydlený dům obývala skupina squaterů. V době požáru bylo uvnitř zhruba deset mladých lidí, kterým se podařilo včas utéct. Pouze jeden z mužů utrpěl lehčí zranění a byl záchrannou službou převezen do nemocnice.

Hasiči měli problémy vůbec se dostat k hořícímu domu. Okolí budovy bylo zarostlé hustými neprostupnými křovinami a celý pozemek byl značně neudržovaný. Požár zasáhl celou budovu, eternitová střecha s lepenkou se propadla dovnitř.

Časovaná bomba


Hasiči při průzkumu hořícího objektu našli uvnitř dvoukilogramovou propanbutanovou lahev, kterou vynesli ven. Zhruba deset metrů od hořícího domu se nacházel další objekt, který se hasičům úspěšně podařilo uchránit před plameny. Voda na hašení intenzivního požáru byla do cisteren dopravována kyvadlovou dopravou. Likvidace požáru trvala až do časných ranních hodin.

Po uhašení požáru se na místo dostavili vyšetřovatelé hasičů a Policie ČR, kteří pracují na určení příčiny požáru. Oheň s největší pravděpodobností vznikl od topidla na tuhá paliva. Hmotná škoda na vybydleném objektu zatím nebyla vyčíslena.

Zapalovač blesk


Náročný závěr víkendové služby měli rovněž hasiči v Pardubickém kraji. Může za to bouřka, která tady udeřila v noci z neděle na pondělí. Blesk během bouřky udeřil do rodinného domku ve Strašově. Na místo po ohlášení na operační a informační středisko hasičů vyjeli profesionální hasiči z Přelouče, na pomoc jim vyrazili také dobrovolní hasiči z Řečan nad Labem, Břehů, Kladrub nad Labem a Strašova.

Plameny zasáhly část střechy s krovem. Požár se rychle šířil. Hasiči dostali oheň během několika desítek minut pod kontrolu a brzy jej uhasili. Přes včasný zásah byla škoda na domě odhadnuta na dvě stě tisíc korun. (f)