Stačilo nejspíš jen málo a pětičlenná rodina se nemusela dožít pátečního rána. Jejich dům ve Džbánově na Orlickoústecku zachvátily plameny v době, kdy všichni spokojeně spali.

Matce se třemi dětmi se podařilo utéci a vyváznout bez zranění. Otec, jemuž dům patří, utrpěl popáleniny a nadýchal se kouře. Záchranáři ho museli okamžitě převézt do popáleninového centra.

Oheň se začal v domě šířit ve čtvrtek krátce po jedenácté hodně večer. Podle všeho začalo hořet v přilehlé dílně, kde majitel objektu vyráběl vrtule pro ultralighty. Na místo vyjelo sedm jednotek hasičů.

„Při příjezdu již byl celý dům i střecha v plamenech. Hasiči ihned odpojili přívod všech energií do domu včetně plynu a nasadili proudy vody k likvidaci požáru,“ popsala situaci mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Zásah však jednotkám ztěžovala skutečnost, že se v domě nacházely dvě tlakové lahve a v dílně, kde bylo ohnisko požáru, měl majitel velké množství chemikálií, které používal ke své práci.

„Hasiči okamžitě vynesli obě lahve ven a ochlazovali je, aby nedošlo k explozi. Té se také podařilo zabránit,“ upřesnila Vendula Horáková. Zlikvidovat oheň se podařilo zasahujícím jednotkám po bezmála třech hodinách krátce před druhou hodinou ráno.

Vyšetřovatel hasičů po ohledání místa vyloučil úmyslné založení požáru. Ve hře tak zůstávají dvě možné varianty. „Jednou z nich je dosud blíže nezjištěná nedbalost majitele objektu anebo požár mohla způsobit technická závada na elektroinstalaci,“ objasnila další směr vyšetřování Horáková.
Způsobená škoda na domu a dílně byla předběžně vyčíslena na tři miliony korun.

Statistiky požárů za první pololetí v Pardubickém kraji

Počet požárů celkem - 457

Požáry se škodou
vyšší než 10 000 - 337
Požáry se škodou
10 000 - 250 000 - 101
Požáry se škodou
250 100 - 999 999 - 14
Požáry se škodou
vyšší než 1 000 000 - 5

Požáry v jednotlivých měsících
Leden - 38
Únor - 49
Březen - 128
Duben - 110
Květen - 68
Červen - 64

K nejvíce požárům vyjížděli jednotky v březnu a dubnu. Na vině bylo suché a teplé počasí, při kterém lidé často vypalovali trávu a oheň se následně rozšířil.