V úterý po 13. hodině byl vyhlášen poplach jednotkám z 3. stupně požárního poplachu, v obci Prasek u Nového Bydžova začala hořet hala v zemědělském areálu. Uvnitř haly bylo uskladněno asi 3 500 balíků slámy. Se zemědělskou technikou stihli zaměstnanci vyjet ještě před příjezdem hasičů. V další části, která nebyla požárem přímo zasažena, bylo ustájeno asi 80 býků. Jednotky nasadily několik vodních proudů, včetně jednoho z výškové techniky.

Zdroj: HZS KHK

Sláma se vyvážela postupně pomocí manipulátoru a dohašovala se mimo hořící budovu. Dobytek hasiči odváděli ven ve spolupráci s místními pracovníky. „Hasiči provádí vyvádění ustájeného skotu a vyvážení uskladněného sena. Bylo zřízeno čerpací stanoviště k dostatečnému zásobování hasební vodou. Na místě spolupracujeme se zaměstnanci areálu. Okolní objekty nebyly požárem zasaženy,“ sdělili hasiči na síti X.

Býky nechal majitel převézt do náhradního ustájení, všechna zvířata měla podle hasičů vyváznout v pořádku. V okolí Prasku by se ale mohlo pohybovat volně pár kusů dobytka. „Zásah probíhal i pod dohledem veterinářů a zástupců veterinární správy. Dva býci měli dokonce před požárem hned na začátku utéct, pohybovali se v okolí obce, byli ale později odchyceni,“ sdělili hasiči na svém webu.

Po požáru ve Svinarech.
Královéhradečtí kriminalisté obvinili žháře: podpálil dveře firmy i rodinný dům

Voda na požářiště musela být dopravována kyvadlově. „Aby měli hasiči dostatek hasební vody, byla zřízena v průběhu odpoledne 3 čerpací stanoviště – v Humburkách, Králíkách a na stanici HZS v Novém Bydžově, odtud se zavážela voda cisternami kyvadlově. Okolní objekty nebyly požárem zasaženy,“ uvedli hasiči na webu.

Před 16. hodinou byla ohlášena lokalizace požáru. „V objektu se mělo nacházelo asi 3,5 tisíce balíků slámy, jejich vyvážení a dohašování zabere ještě hodiny. Z výškové techniky děláme otvory do střešní konstrukce, abychom odvětrali zakouřený prostor haly,“ doplnili hasiči na síti X.

Stupeň požárního poplachu byl po 21. hodině snížen ze třetího na druhý. Zároveň dorazila na místo události speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR. “Z jihlavské základy bylo vysláno pásové rypadlo, s jehož pomocí odstraňovali hasiči části střešní krytiny haly, aby bylo možné dostat se přímo k ohniskům,“ upřesnili hasiči na webu.

Muž pro ženu skočil do studené Borovinky v Hradci Králové.
VIDEO: Tady se topí žena! volal muž strážníkům. Pak se vrhl do studené Borovinky

Nad ránem byly nasazené jednotky dále zredukovány a stupeň požárního poplachu se snížil na první.

V noci se podle hasičů začala bortit konstrukce haly. Velitel zásahu povolal statika, který potvrdil, že hrozí její zhroucení. Dále nesměl do objektu nikdo vstupovat. „Provedli jsme další redukci jednotek, ty byly na místě celou noc a zásah bude pokračovat i během dnešního dne," sdělili hasiči ve středu ráno na síti X.

Zbytek uskladněné slámy se nechává po dohodě s majitelem kontrolovaně dohořet a hasiči ochraňují nezasaženou třetinu haly s ustájením pro zvířata před případným rozšířením požáru.

Příčinou požáru se zabývají vyšetřovatelé HZS, škoda byla předběžně stanovena na 5 milionů korun. Uchráněné hodnoty, především pak vyvedený dobytek, jsou v obdobné výši. Při události evidujeme dvě zranění lehčího charakteru (dobrovolný hasič a civilní osoba).

Hlášení o jiném požáru na Novobydžovsku dostali v úterý hasiči před jednou hodinou odpoledne ze Zábědova, v tomto případě šlo o hořící stroj v průmyslovém podniku.