V neděli po 23. hodině vyjížděly tři jednotky hasičů v Hradci Králové k ohlášenému výbuchu v bytě v Gagarinově ulici v Hradci Králové. Událost se obešla naštěstí bez zranění.

„Při průzkumu místa sice nebylo zjištěno plamenné hoření, ale výbuch poškodil vnitřek bytu. Jednotky zároveň prováděly měření koncentrací kvůli případnému výskytu nebezpečných látek – přístroje nic nezachytily. Co bylo příčinou události zjišťují vyšetřovatelé,“ uvedla mluvčí hasičů a dodala, že škoda byla předběžně stanovena na 500 tisíc korun.

Vítr lámal stromy, stoupaly hladiny

Mezi technickými pomocemi najdeme především odstranění polámaných nebo vyvrácených stromů z komunikací (65 událostí) a také zásahy v souvislosti s meteorologickou výstrahou před povodněmi. Asi ve 30 případech zasahovali hasiči během dne a zejména pak v noci na pondělí při čerpání vody – ať už se jednalo o vodu v uzavřených prostorech nebo vytvořené laguny na volném prostranství.

„Dále jednotky odstraňovaly různé naplaveniny, čistily propustky a také prováděly pravidelný monitoring vodních toků v místech, kde by hrozilo vylití vody ze břehů. Tyto úkoly zajišťovaly z velké části dobrovolné jednotky hasičů,“ popsala Götzová. „Aktuální informace najdete vždy na našem profilu na síti X (@hzskhk),“ upozornila.

Během Štědrého dne zasahovali hasiči u dvou požárů, z toho jeden byl typicky vánoční. V Novém Bydžově rychle zlikvidovali požár adventního věnce. Zakouřený prostor pak odvětrali. Naštěstí byl požár včas zpozorován a nestihl se rozšířit na okolní vybavení domácnosti, nikdo nebyl zraněn.

„V té souvislosti připomínáme, aby lidé nenechávali hořící svíčky bez dozoru, už vůbec pak nepatří otevřený oheň (svíčky, prskavky) na vánoční stromek. Rozšíření požáru může být v takovém případě až nečekaně rychlé a může dojít nejen k materiálním škodám, ale především k újmě na zdraví,“ apeluje mluvčí hasičů na obezřetnost.

V Kohoutově přetékal rybník

Vodní laguna se utvořila například u mateřské školy v ulici Hasičská v Hostinném.

„Hasiči zde čerpali vodu a přemisťovali vybavení do vyššího patra. Přes den zde zajistíme vysoušení místností pomocí několika vysoušečů. Zasahovat museli hasiči také například v Kohoutově, kde začal přetékat místní rybník. Podařilo se vyčistit stavidla a přilehlý kanál a voda již dále nepřibývala. Provizorně byla odstavena auta, která by mohla být přetékající vodou poškozena,“ zmínila Götzová některé z hasičských zásahů a dodala, že všechny události, u kterých prozatím jednotky požární ochrany v souvislosti s povodňovými jevy zasahovaly, jsou lokálního charakteru.

„Situaci na vodních tocích pravidelně sledujeme a jsme v pohotovosti připraveni na další případná opatření, která si situace vyžádá – zejména stavba protipovodňových hrází a podobně,“ ujistila, že hasiči jsou v pohotovosti.

Počty událostí po okresech
od 24. 12. do 25. 12. 6.30:

Hradec Králové – 15

Jičín – 25

Náchod – 22

Rychnov nad Kněžnou – 36

Trutnov – 39