Poškozen byl hlavní přivaděč z úpravny vody Monaco. Voda zaplavila provozní objekt do výše dospělého člověka, vylila se do okolí a tekla po přilehlé komunikaci směrem do centra. Na místě zasahovali hasiči. Únik vody se podařilo zastavit, nyní se zjišťují příčiny a rozsah poškození.

Všem Chrudimákům už zase teče voda z kohoutků. Podle posledních informací Václava Kloboučníka, vedoucího technického oddělení Vodárenské společnosti Chrudim, došlo k obnovení dodávek vody v celé horní části města. Kloboučník upřesňuje, že k poškození potrubí nedošlo na přivaděči z Monaca, ale na výstupním potrubí ze stanice, která zásobuje výše položené městské čtvrti. Poškozené potrubí i technologie vodárny jsou staré asi 25 let. Bez vody zůstalo v důsledku havárie dočasně několik desítek domácností, na ulici byla proto nouzově přistavena cisterna. Bez dodávek zůstala i školní budova v ulici Na Valech.

"Shodou okolností však zrovna dneszačaly dětem velikonoční prázdniny, a tak se školáků porucha nedotkla," řekl ve čtvrtek Deníku Kloboučník. Zásobování chrudimské nemocnice přerušeno nebylo, budova má pro podobné případy vlastní vodní rezervoár. Bez ohledu na to se ale vodařům podařilo v rekordním čase přepojit areál nemocnice na náhradní vedení.

Během chrudimské havárie uniklo zřejmě až tisíc krychlových metrů pitné vody. Odborníci teď zjišťují rozsah způsobených škod. "Zaplavení technologie se může podepsat na stavu instalovaných elektromotorů. Zda jsou vážně poškozeny, to se ukáže až po jejich vysušení. Škody se zřejmě vyšplhají na několik desítek tisíc korun," odhaduje Kloboučník. K dílčím škodám pak došlo i v rodinném domku stojícím v těsném sousedství vodárny.