Sanitky, které při čtvrtečních explozích v Poličských strojírnách přivolali zaměstnanci, zdržel na několik dlouhých minut vrátný areálu, který je nechtěl vpustit dovnitř. Důvodem byly bezpečnostní předpisy, vrátný totiž o žádné nehodě uvnitř rozlehlého areálu nevěděl a zaměstnanci nevolali záchranáře přes vrátnici, což je obvyklý a nařízený postup, ale přímo přes tísňovou linku 112.

Informaci potvrdil Deníku hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Je to skutečně tak, zdržení na vrátnici trvalo podle mých informací asi čtyři minuty," uvedl hejtman. Jak však podotkl, selhání nevidí na straně vrátného, nýbrž informačních systémů v rámci strojíren.

Zranění tak čekali na pomoc záchranářů zbytečně déle, než bylo nutné. Z devatenácti zraněných naštěstí nikdo není v ohrožení života a většina z nich už byla propuštěna z hospitalizace do domácího léčení.

Přísné bezpečnostní předpisy uvnitř areálu mají vzhledem ke zbrojařské produkci firmy své opodstatnění. Při tak mezní situaci, jakou exploze byly, však zaměstnanci nařízení ignorovali a volali záchranáře přímo.

Hejtman Netolický nekritizuje ani postižené zaměstnance podniku, ani postup vrátného. Podivil se nad tím, proč informační systémy firmy nedokážou podobné nehody uvnitř areálu přenést z místa události právě do vrátnice, aby se o nich dozvěděla. „Právě na tuto záležitost je třeba se podívat, pokud tam podobné propojení chybí, tak to pokládám za velkou systémovou chybu," dodal hejtman Martin Netolický.

Prohledali okolí

Policisté Krajské pořádkové jednotky Pardubického kraje a Speciální pořádkové jednotky Brno a pyrotechnici v sobotu prohledali celou plochu kružnice zasahující mimo areál samotných strojíren, kterou na mapě určili pyrotechnici.

Právě uvnitř ní se mohly nacházet zbytky rozptýlené munice. A mimo samotný areál strojíren se skutečně munice našla. Asi 800 metrů vzdušnou čarou od zničené haly se podařilo nalézt část raketové střely. Šlo o jádro střely válcového tvaru, které se při dopadu zarylo asi metr do země. Podle informací Deníku se těchto střel pohřešuje kolem deseti kusů. Kromě těchto střel výbuch rozptýlil do okolí také zápalníky dělostřeleckých granátů.

Z místa výbuchu byly v pátek večer odtaženy poničené hasičské cisterny, které na místě zůstaly od čtvrtečního zásahu. U zničené haly, kde stále ještě hrozilo riziko požáru, v sobotu zasahoval speciální hasicí tank a na místo výbuchu se také v obrněném voze vydali pyrotechnici.