Člověk je tvor pohodlný. A díky moderním technologiím se tato pohodlnost přenáší i do světa erotiky. Vidět je to na preferencích zamilovaných, kteří chtějí svoji drahou polovičku o svátku svatého Valentýna překvapit. Obligátní květiny střídají vibrátory na dálku a čokoládu nahrazují afrodiziaka v podobě gelů zvyšujících citlivost klitorisu či způsobujících pevnější erekci.

Zhruba čtvrtina Čechů letos oslaví Valentýna. Deník se podíval na to, jaké jsou nejčastější dárky i nové trendy:

Platí však, že erotické dárky většinou kupují muži ženám. „Letos se prodávají hlavně technologicky zajímavé hračky. Například erotické pomůcky na dálkové ovládání, tlakové vibrátory ve tvaru srdce, vibrační vajíčka či kalhotkové vibrátory,“ přiblížila Lenka Skolková z erotického portálu Růžový Slon.

Projekce s hvězdami

Erotické trendy vycházející z rostoucí obliby moderních technologií pozorují o letošním svátku zamilovaných i na českém online sexshopu yoo.cz. „Velký zájem je hlavně o interaktivní modely, které je možné ovládat mobilem. Některé však kromě samotné stimulace umí ještě něco navíc. Například technologie Liquid Air vyvolává pocit přívalu vody. Jiné produkty pak promítají na stěnu hvězdnou oblohu. Některým mámám dokonce taková projekce pomáhá uspat děti,“ informovala vedoucí marketingu sexshopu Michaela Hrubá.

| Video: Youtube

U nakupujících pozoruje větší experimentování při sexuálních hrátkách, kde nyní lidé zkoušejí pokusy s teplotou erotických pomůcek. „Při těchto hrátkách jsou stále oblíbenější kovové anální kolíky a nebo skleněná dilda. Snadno a rychle se vychladí ledem nebo nahřejí v teplé vodě, což přináší nové prožitky ze stimulace,“ popsala Hrubá.

Stabilně také roste poptávka po afrodiziakách zahrnujících nejen přírodní doplňky stravy, ale i gely a krémy zvyšující citlivost klitorisu, bodu G nebo zesilující erekci. Oblíbené jsou i parfémy s feromony, které násobí přitažlivost a hlavně posilují sebevědomí.

Dárky na svátek všech zamilovaných si partneři často zkoušejí i v posteli. Roste zejména obliba BDSM pomůcek:

„Lidé mají také zájem o slíbatelnou kosmetiku nebo různé masážní oleje. V období Valentýna se také více prodávají falešné okvětní lístky – buď ty klasické, nebo rozpustné ve vodě pro navození romantické atmosféry,“ uvedla Skolková.

Vysokému nárůstu prodeje se také těší pomůcky k elektrosexu. „Jedná se totiž o zcela jiný druh stimulace, který může díky elektroimpulzům pomoci dosáhnout orgasmu ženám, které s tím mívají problém,“ doplnila Skolková.

Erotická móda i roboti

U portálu yoo.cz v poslední době zaznamenávají větší prolínání erotiky a módy. „Roste popularita řemínkových postrojů pro nošení přímo na těle i na oblečení. Ženy i muži je rádi nosí místo šperků na párty, večírky či festivaly. Populární jsou ty z veganské, ale i hovězí kůže,“ nastínila trendy v erotické módě Hrubá.

Do popředí zájmu se v Česku v poslední době dostávají i roboti a ultrarealistické panny, které jsou takřka k nerozeznání od živé osoby nejen vzhledem, ale i funkcemi. „Zákazníci dávají velkou váhu právě realističnosti, a to i za vyšší cenu. Výjimkou nejsou například koupě takových panen za 80 tisíc korun,“ informoval Patrik Duda ze společnosti Naughty Harbor, která má v portfoliu nejen realistické panny, ale také s nimi v Praze otevřela první „veřejný dům“.

Touha po co nejintenzivnějším erotickém prožitku, spojená často s nebezpečnými hrátkami s přidušováním či elektrickým proudem, stojí ročně život několik lidí:

Zákazníci podle Dudy začínají využívat různé další robotické prvky. „Například 'umělé dýchání' panny, kdy se jí pohybuje hrudník jako při nádechu a výdechu. Hodně žádané jsou také různá vylepšení partií. Třeba stahování vagíny a další vylepšení, které navyšují pocit realističnosti ne jenom na pohled,“ doplnil Duda.

Obliba sexuálních pomůcek roste

A jak si na tom stojí oproti Česku Evropa? Toto odvětví zažívá v období Valentýna už několik let boom. Na konci roku 2021 odhadovala poradenská společnost PwC celosvětový trh se sexuálními pomůckami na 19 miliard dolarů (445 miliard korun), přičemž do roku 2026 se předpokládá růst o 7,1 procenta ročně, ve Francii dokonce o 7,5 procenta. Právě ve Francii sídlí i síť butiků Passage du désir (Ulička touhy). Jejich prezident Patrick Pruvot v poslední době vidí, že v období kolem Valentýna jsou tržby až trojnásobné.

Češky mezi Evropankami drží prim v používání intimních hraček:

Pruvot, který otevřel svůj první obchod v roce 2007, také zaznamenal, že výrobky jsou stále rozmanitější a lidé si neváhají kupovat nové modely. „Přešli jsme od realistických pohlavních orgánů v průhledných obalech k vibrujícím kachnám a méně explicitním designovým předmětům," shrnul proměnu odvětví Pruvot.